Vybíráme psa: Brazilská fila

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní údaje

Jak už sám název napovídá, tento pes má svůj původ v Brazílii. Jde o psa, jehož výška přesahuje sedmdesát centimetrů a váha začíná od čtyřiceti kilogramů. Srst má krátkou, hustou, lesklou a silně přiléhající k tělu. Jeho barva bývá jednobarevná nebo má také tygří zbarvení. Nepřipouští se barva bílá nebo šedá. Jde o psa statného, silného a dynamického, který budí přirozený respekt pro své okolí. Pro svou rodinu a svého pána je schopný udělat cokoliv, je oddaný, loajální a věrný jedinec. Může se zaměňovat s dogou nebo anglickým mastifem. Dnes jde o ustálené plemeno, které je obranářské, proto se hodí pro hlídání domova nebo nemovitostí.

Je vázán na rodinu, umí ji dobře ochránit. Nesnaží se o nadvládu, spíše se podřizuje rodině. Neznámé a cizí lidi vnímá nedůvěřivě, může být i ostřejší. Na všechny cizí lidi má averzi, bere je za vetřelce a musí s nimi přijít do kontaktu častěji, aby se averze odstranila. Brazilská fila nemá problém být ostrá na druhé, je to její přirozená vlastnost, které se musí lehce potlačovat výchovou a důsledným výcvikem. Nepotlačíte ji úplně nikdy, je to v jejích genech. Není to dobrý pes pro nováčky nebo pro ty, kteří nemají čas. Nevadí ji pobyt venku, postačí zateplená bouda.