Vybíráme psa: Belgický ovčák – Tervueren

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní údaje

Již z názvu je jasné, že tento pes pochází z Belgie. Řadí se do kategorie ovčáčtí a honáčtí psi. Srst je dlouhá, jeho výška je přibližně šedesát centimetrů, výška feny a psa se liší, podobně jako hmotnost. Jde o psa střední velikosti, má souměrné a harmonické proporce. Díky čemuž pes vypadá jako elegantní pes, který má sílu. Je bdělý, aktivní, má ohromné množství energie a je připravený vždy do akce. Často jej lidé mohou zaměnit za jiné typy belgických ovčáků. Zbarvení mívá pouze žluté s úhlováním nebo šedé s úhlováním, následně má černou masku. Žlutá barva musí být teplá, ne příliš světlá ani vybledlá.

Rychlý a temperamentní pes

Někdy má belgický ovčák citlivou až přecitlivělou a problematickou povahu, na cvičištích nemívají zrovna nejlepší pověst, musí se k nim přistupovat jinak, s nadhledem. Je temperamentní, rychlý, pohyblivý a ostražitý jedinec. Jde o dobrého hlídače, který je vytrvalý. Umí se přizpůsobit životu v interiéru, ale svědčí mu venkovní prostředí. Když si na tohoto psa zvyknete, nenajdete lepšího parťáka. Na svému pánu je závislý, mnohdy žárlí a pokud jej zradíte, nese to velmi těžce. Je v podstatě neustálé dítě – nejistý, zbrklý, mnohdy nerozumný. Hrne se bezhlavě do mnoha věcí, které nedopadnou dobře. Nesmíte s ním jednat hrubě, to nemá rád, ale pozor na přehnanou úzkostlivost. Výcviku se chopte s důsledností, nesmlouvavostí, ale pozor, ne hrubě a agresivně.