Vybíráme psa: Brabantík

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní údaje

Jde o psa, který má svůj původ v Belgii. Je to společenské plemeno, které může být až 28 centimetrů vysoké a šest kilo těžké. Jeho srst je hrubá, rovné a přiléhající k tělu. Také má srst lesklou a nejvýš dva centimetry dlouhou. Co se barvy týče, bývá to černá nebo černá s pálením. Také se může zbarvit do červena nebo načervenalá. Jde o psa společenského, inteligentního a vyrovnaného. Bývá hrdý, působí robustním dojmem, je zcela závislý na svém pánovi, nebývá však agresivní nebo bázlivým jedincem. Má silné kosti a přitom je elegantní.

Jde o psa veselé povahy, který je plný života a svědčí mu pozornost pána nebo jiných psů. Je temperamentní a pohotový, umí okolí rozveselit a i když malý vzrůstem, často odvážný. Na své pány je citově závislý, nebývá samostatný, celý den by nejraději trávil po boku svého pána, je nešťastný, když mu odejde. K rodině přilne, nechává se bez problémů hladit a obskakovat. Umí rozpoznat, která návštěva je vítaná a která ne a umí to dát najevo. K ostatním zvířatům se chová přátelsky, rád si s nimi hraje, smíří se i s kočkou.

Děti si s ním velmi rády hrají a on se nechává ochotně zapojovat do jejich her, je neúnavný, proto umí postačit dětskému tempu. Děti by však měly dát pozor na to, že jde o psa, který má své potřeby a je nutno se k němu takto chovat. Jde lehce vycvičit, avšak potřebuje důslednost.