Vybíráme psa: Bavorský barvař

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní údaje

Už z názvu je patrno, že tento pes je původem z Německa. Patří do kategorie honiči, barváři a další příbuzná plemena. Jde o psa, který má hustou srst, která přiléhá. Chlupy jsou spíše drsné a ne příliš lesklé. Co se barev týče, je jich poměrně dosti – tmavě červená, jelení červená, červeno – žlutá, červeno – hnědá, šedo – červená či okrově žlutá. Celkovým dojmem působí harmonicky, pohodově, je to svalnatý, středně velký pes, který je velmi pohyblivý. Je to vyrovnaný a klidný pes, který svého majitele miluje a je mu zcela oddán.

Druhým lidem ne vždycky věří, je na začátku zdrženlivější. Vypadá sebejistě a také je. Nelekne se jen tak něčeho, je vyrovnaný, není bázlivý, ale také nebude nijak agresivní, pokud k tomu nebude mít pádný důvod. Je lehce ovladatelný, snadno jej vychováte k poslušnosti, nebude se vzpouzet ani si stavět hlavu. Je velmi poslušný a rád plní úkoly, zejména když dostane pamlsek.

Velmi rád pracuje, ovšem musí to být vedle svého majitele, s tím je velmi úzce spjat. Je vhodný pro práci, zejména jeho lovecké schopnosti. Pokud nemá práci, pak musí mít pravidelnou fyzickou aktivitu a zátěž, aby svou energii vybil. Je velmi hodný a dobrý k dětem, ovšem jeho pán je jen jeden jediný. Jejich předky jsou keltská braka a dodnes se používají k dosledu postřelené zvěře.