Vybíráme psa: Bordeauxská doga

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní informace

Tento pes pochází z Francie. Jeho výška bývá pod sedmdesát centimetrů a jeho váha je okolo padesáti kilogramů. Psi bývají větší a mohutnější než fenky. Srst je hladká, krátká a jemná na dotek. Barevně se pes vyjímá ve všech žlutých odstínech, od mahagonové až po špinavě žlutou. Celkově působí jako svalnatý a podsaditý pes, který je impozantní a vzbuzuje respekt. Je vhodný spíše pro hlídací účely, často nahání lidem strach, má odvahu, ale není agresivním jedincem. Je svému pánovi dobrým společníkem, jeho povaha je přítulná a láskyplná. Je klidný, vyrovnaný. Je zpravidla dominantní jedinec, často si jej mohou plést s mastifem nebo brazilskou filou.

Nejnebezpečnější plemeno?

Říkávalo se, že jde o jedno z nejnebezpečnějších a také nejhůře ovladatelných psích plemen. Dneska už to však není pravda. Podobně jako ostatní plemena, od německých dob až po anglické mastify, sloužili při lovu velkých zvířat. Jde o psa, který je oddaný svému pánu a celé rodině. Je to plemeno trpělivé, oddané. Návštěvy z něj budou jako u vytržení, protože se předvádí před ostatními a rád působí co nejlépe na druhé. Jsou to hraví psi, kterým jejich aktivní povaha zůstává i ve starším věku. Toleruje menší zvířata, pokud má dobrou výchovu. Cizí psi pro něj nejsou zrovna nejlepší, často se mohou proti nim projevovat dominantně a snažit se je napadat. Děti jsou s nimi v absolutním bezpečí, berou je jako součást svých pánů a je nutno se o ně starat.