Vybíráme psa: Boerboel

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní informace

Tento pes má svůj původ v Jihoafrické republice. Ideální hmotnost je přibližně pětašedesát kilogramů. Jeho srst je krátká, hladká a hustá. Uznávané barvy jsou krémově bílá, světle žlutohnědá, červenohnědá, hnědá a všechny další odstíny žíhané. Boerboel má na pyscích velmi dobré pigmenty. Jde o psa silného a velkého, jeho proporce jsou dobré a vyvážené. Svalnatý a hbitý. Často může ostatním připadat jako pes impozantní, protože má dobrou stavbu těla. Jde o spolehlivého parťáka, který je poslušný, nechybí mu také inteligence a velmi dobře rozvinuté instinkty pro hlídání. Je proto perfektním pomocníkem při hlídání majetku. Má vysoké sebevědomí, je neohrožený, ale často dává důraz na rodinu, ve které žije.

Poslušnost vůči pánovi

Na svého pána je velmi vázaný, ovšem chrání všechny členy domácnosti a rodiny. K dětem je příjemný, ovšem musí si uvědomit, že jde o psa a také se tak k němu chovat. Není agresivní vůči dalším zvířatům v domě, takže mu nevadí, když sdílí domácnost s dalším psem nebo kočkou. Nepatří mezi ty, kteří zbytečně provokují jiné psy, zejména ty menší. Umí je však usměrnit do patřičných mezí. Když se k němu přiblíží agresor se stejnou silou, přijme výzvu a nedělá mu problém být agresivní. Musí vyvíjet každý den nějakou aktivitu, protože jinak má nadbytek energie, kterou si může vybíjet také jinak.