Psí oči – vědci zjistili, že je psi dělají naschvál!

Také jste přemýšleli někdy nad tím, proč na vás vaši psi ta smutně koukají? Je to něco, čemu jen tak někdo neudělá. Moje babička vždycky svého pejska krmila a na otázku, proč mu to dává, vždyť má granule v misce, že on se tak smutně dívá, tak nemá to srdce mu nedat alespoň trošku na přilepšenou. Pravdou je, že psi tyto oči umí udělat vždy, když potřebují a mnohdy by se nad nimi kámen ustrnul. Někdo říká, že to nedělají úmyslně, prostě jen umí vystihnout tu správnou chvíli, jiný říká, že to mají opravdu hodně dobře promyšlené. Kam se řadíte vy?

Závěry z britské univerzity

Právě v Británii na univerzitě tvrdí, že psi, kteří jsou doma chováni, mají speciálně vyvinuté svaly v obličeji a to jim údajně pomáhá „házet smutné pohledy“ a snažit se tak z nás něco vyloudit navíc. Právě na toto navázal nový výzkum, aby zjistil, jak to vlastně je. Psí tvář skutečně disponuje dvěma svaly, které jim pomáhají ve smutném obličeji, respektive umí napodobovat smutný lidský pohled a výraz. Naproti tomu se ukázalo, že vlci, kteří byli také zkoumáni, tyto svaly nemají.

Anatomie a chování zvířat

Během celého výzkumu se porovnávala nejen anatomie a svalstvo vlků a psů, ale také se zkoumalo jejich chování. Zjistili, že i když jsou si psi a vlci anatomicky velmi podobní a fyzické rysy mají takřka podobné, jejich obličej je to, co je rozdílné. Přeci jen, psi postupem času začali žít v domácnostech, mezi lidmi, jejich život tak skýtal mnoho výhod. Nemuseli si obstarávat potravu, dostali ji vždy takřka pod nos. Postupem času psi přišli na to, jak získat pozornost svých páníčků. Stačí hodin jeden smutný pohled, výraz a ustrne se nad nimi nejedno srdce.