Vybíráme psa: Bígl

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní informace

Bíglové mají svůj původ ve Velké Británii a jde o psa, kteří se řadí do skupiny honičů a barvářů. Jejich vzrůst bývá něco nad čtyřicet centimetrů. Srst je krátká, hustá a odolná proti všem druhům počasí. Jde o psa, který dělal společnost svým pánům při lovu a podobných akcích. Jeho tělo je robustní, konec ocasu má bílý. Nejde o psa agresivního, ale ani není bázlivý, půjde tam, kde jeho pán. Nepůsobí nijak hrubě, přesto má stavbu těla takovou, aby zvládl vše, co si pro něj jeho pán připraví. Dostane-li se do rodiny, je přítulný, přátelský a rád, když má okolo sebe lidi. Nestraní se většinou ani cizích lidí, pokud k nim nezaujme vyloženě negativní postoj.

Citlivý pes, který má rád děti

Jeho výchova by měla být důsledná, ale pozor na případné násilí, to nesnáší moc dobře. K dětem se skvěle hodí, je pro ně dobrým kamarádem. Rád si s nimi hraje a nechává se aktivně zapojovat do jejich her. Vychází bez problému s druhými psy, nevadí mu ani další zvířata, jen si na ně musí navyknout už v mládí. Umí se dobře adaptovat na byt, ale velmi rád tráví čas na zahradě v kotci. Dodnes se využívá jako lovecký pes, umí splnit na jedničku všechny pokyny, které mu jeho pán dá. Nedostatek pohybu v něm může vyvolávat obezitu. Není vhodný jako hlídací pes, většinou nezvané hosty vítá.