Dělají vám ptáci na domě neplechu? Předcházejte tomu

Oklovaný polystyren ze zateplení domu, hnízda nalepená na nové fasádě anebo dokonce ptačí exkrementy všude, kam se podíváte? Trápí vás malí zpěváčci také těmito nešvary, které nehodláte dále snášet? Jak bojovat s volně žijícími opeřenci, kteří nechápou, že váš majetek mají nechat na pokoji?

Kteří ptáci se mohou objevit v blízkosti vašeho domu?

Ať již žijete na venkově anebo ve městě, v každém případě se potkáte s drobným ptactvem. Mezi to se počítají například vrabci, sýkory, špačci či pěnkavy. Tyto druhy nám většinou nijak výrazně neškodí. V zimě je dokonce rádi pozorujeme na krmítku. Výjimkou je ovšem období sklizně plodin, které milují. Zkuste například odehnat hejno špačků z čerstvě zralých třešní. Pokud se malých zpěváčku sejde dostatek, můžete mí po úrodě. Zapomeňte ale na vzduchovku, raději si pořiďte kvalitní plašič ptáků, který vás nechtěných návštěvníků rychle zbaví.

Jak mohou drobní ptáci škodit?

Především na venkově se objevují každoročně se vracející vlaštovky a jiřičky. Většinou je rádi vidíme, a pokud si postaví svá hnízda na hospodářské či technické části našich příbytků, nic proti tomu nenamítáme. Některé vlaštovky ale mají nápady, které se nám nelíbí a usmyslí si nalepit svoje hnízdo třeba rovnou na novou fasádu. Odlepit čerstvě postavené hnízdo a přemalovat postižené místo obvykle nepomůže. Do několika dní se totiž na stejném místě obvykle začnou objevovat základy hnízda nového. Přirozený rozmnožovací pud těchto ptáků je tak silný, že se zapomenou i bát. Bez plašiče ptáků nevyřešíte ani tuto situaci. Jakmile totiž vlaštovka nebo jiřička spatří na vašem domě maketu dravce, již se k němu nepřiblíží.

Od malých po velké

Škodit mohou nejen drobní ptáci. Narazit můžete také třeba na strakapouda či datla, který si bude pochutnávat na polystyrenu, který jste pracně instalovali na vnější plášť vašeho domu v touze zateplit ho. Takový datel je schopen připravit vám opravdu mnoho bezesných nocí. Kromě toho se jej mohou bát ptáci, které chováte doma pro potěchu oka i duše. Ochraňte své domácí mazlíčky před nechtěnou návštěvou volně žijících ptáků a pořiďte jim kvalitní klece na ptáky, které doplněné o plašič ptáků budou jistotou, že žádný nevítaný návštěvník již do vašeho příbytku nezavítá.