Vybíráme psa: Americký buldok

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní údaje

Už podle názvu je jasné, že tento pes má svůj původ v USA. Jeho srst je krátká, tvrdá a lesklá. Na svém těle má asi padesát procent bílých ploch, k tomu se objevují hnědé barvy v různých odstínech. Má silnou, atletickou postavu, jde o mohutného psa střední velikosti. Nebojí se ničeho, je neohrožený, a i když na první pohled nevypadá úplně nejlépe, není to pes nepřátelský nebo dokonce zbytečně agresivní.

Svého pána a rodinu miluje bezmezně a oddaně, ale potřebuje nad sebou cítit autoritu a silnou ruku svého pána, který jej povede. K cizím jedincům není příliš důvěřivý, a když se do jeho přítomnosti někdo takový dostane, je vždycky lepší seznamování v přítomnosti pána a nic nepřehánět. Je vůči cizím psům dominantní a ve výchově je nutno dbát na to, aby se už od štěněte objevovali ve společnosti lidí, psů a dalších zvířat. V dospělosti s tím poté mohou mát problém.

K dětem má velmi dobrý vztah, ale jde o psa velkého a silného, proto je nutno na tento vztah a hru dohlížet, může totiž ublížit, zejména menším dětem, aniž by primárně chtěl. S výchovou je nutno začít ihned, začleňovat jej do společnosti, seznamovat s okolím. Vsaďte na důslednost při výchově, protože jedině tak se stává poslušným a ovladatelným psem, který poslouchá svého pána, který nad ním drží pevnou ruku.