Jak to zvládá koala?

Malý plyšový a roztomilý medvídek, tak by spousta lidí charakterizovala koalu. Žije vysoko v korunách stromu, nejčastěji eukalyptu, který také velmi ráda konzumuje. Jde o přísně chráněné zvíře, které už dnes vídáme jen v opravdu malé míře. Spousta lidí jej označuje jako medvídka, ale ve skutečnosti tomu tak není. Co ještě nevíte o koale?

Vačnatec, který šplhá po větvích

Jde o vačnatce, má dlouhé nohy i ruce, díky kterým může bez větších problémů šplhat po stromech a větvích. Na zemi si nejsou svým pohybem tak jistí, jako právě na stromech. Mívají okolo osmi až jedenácti kily, měří šedesát až osmdesát centimetrů. Blahovičník, na kterém se nejčastěji vyskytují, jim přináší zároveň také potravu, takže se nemusí nikam složitě plahočit a hledat něco k snědku.

Jak se po stromech pohybuje? Nohama se přichytí pevně ke stromu, drápky zaryje do kůry a tím pádem nehrozí pád. Prospí takřka celý den, protože jde o nočního tvora. Probouzí se v noci, kdy šplhá do větší a následně se krmí eukalyptem. Na stromech je takřka celý její život, protože zde také spí. Podobně jako křeček si tvoří zásobu potravy a to v lícních kostech. Pro představu denně zkonzumuje zhruba půl až jeden kilogram eukalyptu.

Zajímavosti o koalách

Jednou ze zajímavostí je, že koaly vůbec nepijí žádné tekutiny. To však neznamená, že do těla nedostávají potřebnou tekutinu. Získávají ji z listů eukalyptu. Jsou také velmi silně vonět pižmem a eukalyptem, právě i díky tomu mohou odpuzovat moly a další škůdce, které se jim mohou objevovat v kožichu. Objevují se nejčastěji v Austrálii, jsou skvělými plavci, páří se hlavně v noci, vysoko ve stromech a doprovází tento akt spousta křiku.