Co trápí andulky? Tloustnutí!

Jestliže jste někdy chovali nebo aktuálně chováte opeřence, pak je pravděpodobné, že jste se již s andulkou setkali. Jde o velmi oblíbený druh, jeden z nejoblíbenějších po celém světě. Má milou a hravou povahu, je veselá a přítulná. Snažíte se jí tu a tam přilepšit a přidat nějakou tu dobrůtku? Co když vám začne vaše andulka přibírat na váze?

Proč andulka tloustne

Když vidíte, že vaše andulka vypadá maličko jinak, než tomu bylo před pár měsíci, pak je nutno se zamyslet, kde je chyba. Přibírání na váze může mít vliv na zdraví andulek, proto je potřeba jej začít rychle řešit. Tloustnutí může mít hned několik příčin. Jaké například?

Nedostatek pohybu – máte-li andulku po celý den zavřenou v kleci a jen jí podstrojujete, tak se nedivte. Je to podobně jako u lidí, když nemají dostatek pohybu a jen jí a jí, také začínají tloustnout. Dohlédněte, aby měla pravidelný pohyb, minimálně dvacet minut denně.

Jednostranná strava – ptáci obecně mají velmi rychlý metabolismus a to znamená, že musí často jíst. Ovšem pozor, po menších dávkách. Dbejte na to, aby měli andulky dostatečné množství vlákniny.

Špatná nálada, deprese – myslíte, že zvířata nemohou mít špatnou náladu nebo dokonce deprese? To se velmi mýlíte! Zvířata potřebují nové podněty, které je budou stimulovat a upoutají jejich pozornost.

Zdravotní problémy – andulky mohou tloustnout také vlivem zdravotních problémů, například problémy se štítnou žlázou. V takovém případě je nejlepší navštívit veterináře.

Jak se vyhnout tloustnutí u andulek?

  • Dostatečným množstvím vlákniny, najdete jí v ovoci a zelenině (mrkev, jablko, ananas, broskev, hrášek a podobně)
  • Pozor na krmivo, které je s cukrem nebo medem
  • Dávejte andulkám víc podnětů a pravidelný pohyb