Agama vousatá je krásným, klidným a nenáročným plazem na chov. Pochází původně z oblasti buší, pouštních biotopů a z oblastí porostlých stromy.
Může dosáhnout délky cca 60 cm (i s ocáskem) a váhy kolem 500 g. Jelikož je její chov nenáročný, je doporučován všem začínajícím chovatelům.
Proč vousatá?
Agama získala své přízvisko vousatá kvůli ostnatým šupinkám, které jí zdobí hlavu a boky těla. Pokud se necítí v klidu a ví, že přichází ohrožení, zastrašuje protivníka otevřenou tlamou a napřímenými ostny na hlavě. To je asi jediné, čím vás může vystrašit. Jinak je to velice klidný plaz, kterého si mohou vzít na ruku i děti. Zajímavé je také její „salutování“, když agama zvedá přední končetinu, buď na člověka, či na jinou agamu. Tímto způsobem vyjadřuje podřízenost k jinému tvoru. Jde o formu komunikace s ostatními agamami, které běžně probíhá v přirozeném prostředí agam.
Agama a terárium
Pro dospívající a dospělou agamu je doporučena plocha terária alespoň 60×100 cm s výškou 60 cm. V teráriu byste jim měli vytvořit dobré podmínky, z kterých mohou agamy vyhlížet na své okolí, což rády dělají ve volné přírodě. Připravit jim můžete vyvýšeniny s pomocí větví, kamenů, atd. Důležité je také vhodné osvětlení, podklad a další příslušenství terária.
Krmíme agamu
Agama je všežravcem a každá z agama může mít individuální požadavky na potravu. Všeobecně je vhodný velký hmyz a rostlinná potrava. Mezi vhodný hmyz patří cvrčci, švábi, sarančata, luční koníci, apod. Nevhodní jsou mouční červi. Ze zelené potravy se hodí listy pampelišky, v hypermarketu zakoupíte i polníček či rukolu. Naprosto nevhodný je špenát a vyhněte se ledovému salátu a brukvovité zelenině (zelí, kapusta,…). Pozor! Pokud v teráriu zůstává živý krmný hmyz, nezapomeňte dát hmyzu krmení, piškot, psí granule či mrkev. Hladoví cvrčci můžou přes noc agamy ožírat, či dokonce mládě zabít, pokud je v teráriu více cvrčků.