Seznamte se s mořským koníkem

Seznamte se s mořským koníkem
Seznamte se s mořským koníkem

Podivuhodné zvíře obývající mořské hlubiny, které svým vzhledem připomíná koně. To je mořský koník, někdy také známý pod názvem koníček mořský. Jedná se o mořskou rybu, která patří do čeledi jehlovitých. Fascinující a velmi zajímavý tvor se svými zvyky naprosto ojedinělý ve zvířecí říši. Pojďte se s ním seznámit o něco blíže a poznejte jeho tajemství.

Kde narazíte na mořského koníka?

Mořský koník se přirozeně vyskytuje ve vodách Severovýchodního Atlantiku a to od irského pobřeží, přes jižní části Severního moře a jeho výskyt sahá až dokonce k pobřeží severní Afriky. Běžně se s ním můžete setkat ve Středozemním moři, Černém moři nebo v okolí Kanárských ostrovů. Spatřit během potápění mořského koníka je velký zážitek a lokality, kde jsou k vidění jsou velmi vyhledávané. Vyhledává raději mělké vody, kde se může snadno přichytit k rostlinám nebo řasám bez toho, aby byl odplaven proudem.

Jak vypadá?

Koníčci mořští jsou velcí přibližně 15 centimetrů. Má netypický tvar těla a jeho hlava připomíná hlavu koně. Odtud pochází název mořský koník. Jedná se druh pohlavně dvojtvárný, kdy samice jsou o něco větší než samci. Liší se i vzhledem, kdy samci mají delší ocas a břišní váček, ve kterém schovává mladý plůdek. Zbytek těla je esovitě prohnutý do typického tvaru se stočeným ocasem. Z hlavy vystupuje rypec a jako orgán zraku slouží dvě malé oči, které se pohybují do stran.

Není zdatný plavec a pohybuje se kmitáním hřbetní ploutve. Většinu času ale tráví přichycen k řase nebo korálu a čeká na potravu.

Sameček, co se poctivě stará o mladé

Netypické chování vykazují mořští koníci v období rozmnožování a následné výchově potomstva. Probíhá to tím způsobem, že samička naklade vajíčka do speciálního břišního vaku samečka. V tomto malém inkubátoru jsou vajíčka chráněna 3 až 5 týdnů a po uplynutí této doby se začínají líhnout malá, ale již plně vyvinutá mláďata, která svůj vývoj a růst dokončí volně ve vodě. Jedná se o poměrně teritoriální zvířata a pečlivě si hlídají své území, kde mají zdroj potravy.

Čím se živí?

A co může takový mořský koník jíst? Mohlo by se zdát, že se živí výhradně rostlinnou potravou. Místo toho, ale využívá svůj protáhlý rypec, do kterého nasává drobné korýše a plankton.

Dá se chovat v akváriích?

Ano, dá a dokonce se jedná o poměrně oblíbenou exotickou rybičku do slaných akvárií. Jeho chov je ovšem o něco náročnější a vyžaduje péči. Před pořízením je důležité načíst si všechny materiály a vědět, jak koníky chovat. Potřebují dostatek korálů nebo jiných dekorací, ke kterým se mohou přichytit ocáskem a pokud není naučen na mražené krmení, přijímá výhradně živou potravu. Kvůli jejich komplikovanému chovu a obtížnému rozmnožování, které trvá poměrně déle, než u méně náročných druhů ryb. se jejich cena pohybuje od 1 000 korun výše.

Zdroj obrázku: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kon%C3%AD%C4%8Dek_mo%C5%99sk%C3%BD#/media/File:Hippocampus_guttulatus.jpg