Maltézský psík – společenský a hravý pes “do kapsy”

Maltézský psík
Maltézský psík

Pokud chcete dostat velké množství lásky v malém balení, pak byste si měli pořídit maltézáčka. Povaha těchto drobných psíků je vyloženě předurčuje do role společenského a rodinného psa. Jsou hraví a plní energie, velmi přátelští a mazliví. Na „svých“ lidech bývají někdy skoro až závislí, samotu vnímají jako trest. Své majitele budou bezvýhradně milovat, zároveň od nich ale také touží po velkém množství pozornosti a péče.

Tito psi jsou velice jemní, citliví a vnímaví. Hodí se proto výborně například k dětem. Pokud se k nim budete chovat dobře, získáte bezvýhradně oddaného společníka – křik nebo tvrdší zacházení v nich ale vzbuzuje úzkost a paniku. Jsou velmi inteligentní a učenliví, proto jejich výcvik většinou nebývá těžký, potřebují ale laskavý a citlivý přístup. Většina těchto psíků má jemné vystupování, občas se ale najdou i temperamentnější jedinci, u kterých je potřeba odmalička pomocí důsledné výchovy jasně stanovit jejich místo v rodinné hierarchii, aby se nesnažili stát „alfou“ vaší domácnosti.

Název plemene napovídá, že tito psi pocházejí z ostrova Malty. Je to možné, ale existují i další teorie o jeho původu – název je totiž odvozený ze slova „malat“, které znamená „přístav“ a vyskytuje se v názvu mnoha přímořských míst, takže mohlo označovat jak Maltu, tak například ostrov Mljet v Jaderském moři, nebo i zcela jiné místo. Přesto je ale doloženo, že na Maltě se mnoho psů toto plemene chovalo a také zde došlo k upevnění současného vzhledu plemene.

První písemná zmínka o maltézském psíkovi pochází už z roku 370 před naším letopočtem. Tehdy o něm jako o společenském psíkovi pro dámy psal dvorní básník Ptolemaiovců, řecký spisovatel Kallimachos. Sošky, které vypadaly jako maltézský psík, ale byly nalezeny v hrobce faraona Ramsese II. už ve 13. století před naším letopočtem. Ve 4. století před naším letopočtem tomuto plemenu Aristoteles přiřkl název „Canis Melitensis“. I přes status společenského plemene a něžný vzhled i vystupování dnešních maltézských psíků byli jejich předci zdatnými lovci krys v přístavech a podpalubích lodí po celém Středomoří.

Maltézáčci jsou drobným plemenem, váží průměrně 3 – 4 kilogramy. Jejich tělo má podlouhlý tvar s obdélníkovým rámcem, širokým hrudníkem a vysoce nasazeným ocasem. Čenich a tlapky musí být černé, oči jsou velké, tmavé a kulaté. Srst je rovná a má bílé až slonovinové zbarvení, tolerovány jsou i světle oranžové odstíny.

Velkou výhodou tohoto plemene je srst, která nemá podsadu a nelíná. Protože ale stále dorůstá, je praktické ji čas od času ostříhat. Výjimkou jsou výstavní jedinci, u kterých se srst ponechává dlouhá, pak je i ale potřeba balíčkovat, aby se neponičila. Srst těchto psů také potřebuje časté česání a kartáčování, ideálně denně. Nezbytností jsou také pravidelné koupele, po kterých se doporučuje srst naolejovat či nakrémovat, aby nekrepatěla.

Zdroj obrázku: https://en.wikipedia.org/wiki/Maltese_(dog)#/media/File:A_cute_Maltese_dog.jpg