Morčata, jak se o ně starat?

Pořídit si nové domácí zvířátko je jedna věc, ale nyní přichází na řadu velmi důležitá otázka. Jaké zvířátko zvolit? Není to jednoduché, o každého domácího mazlíčka je nutno pečovat, věnovat mu čas. Chcete-li dětem pořídit domácího mazlíčka, který bude tichý a nenáročný, pak je morče ideální volbou.

Jak se starat o morčata?

Morčata jsou ideální pro rodiny s malými dětmi, jsou to klidná a společenská vrátka a určitě se s nimi nebudete nudit. Morče žije v průměru 5 – 6 let. Jsou větší než křečci avšak menší než králíci. Mohou mít krátkou srst nebo také dlouhou, drsnou i jemnou. Stačí si jen vybrat ten správný druh pro vás. Jestliže budou mít radost, poznáte to, budou pískat, málokdy koušou.

Kam je umístit?

Morčata jsou společenská zvířátka, ideální je chovat je v malých skupinkách. Klec by měla být co největší, minimálně 80×80 centimetrů. Klec musí mít pevné dno, ideálně plastová se železnými mřížemi. Skleněné akvárium není vůbec vhodné, morčata zde nemají dostatečný přísun vzduchu. Pozor na přímé slunce nebo topení, morčátka by neměla být v průvanu, ani v horku. Vystlat je dobré klec pilinami, slámou nebo senem. Morčata se ráda schovávají, do klece jim dejte nějaké hračky, rourky a podobně. Myslete i na místo na spaní.

Jak morče krmit?

Nejideálnější je koupit mix přímo určený pro morčata, jsou býložravá, takže jim bude chutnat ovoce i zelenina, obiloviny, oříšky i semínka. Morčata je dobré krmit dvakrát denně a to v menších dávkách. Každý den jim odstraňujte zbytky jídla, jinak b se mohly kazit. Doporučujeme ovoce na vitamín C, protože ten neumí morčata vytvářet v těle. Dbejte, aby morčátka měla vodu denně čistou a po celý den, ideální jsou pítka, ke kterým mají morčátka přístup.

Pohyb morčátek

Důležitý je také kontakt a pohyb morčátek. Minimálně jednou denně je nechejte vyběhat po pokoji, můžete jim postavit různé překážky. Dobře ohraničte místo, kde budou morčátka běhat, aby vám nikde neutekly.