Která zvířata mají lepší paměť než člověk?

Lidé si myslí, že jsou v mnoha ohledech chytřejší než zvířata na této planetě. A ve spoustě případů je to pravda. Vždyť lidé vytvořili krásné domy, postavili spoustu věcí, pohybují se vzpřímeně, stále se překonávají, vyvíjejí nejmodernější technologie, výrobky a chovají se kultivovaně, většinou teda. I tak stále existují zvířata, která nás mohou v jistých ohledech překonat.

Chytřejší než lidé

Asi to není myšleno v globálu, ale jisté smysly nebo jisté věci mohou mít tato zvířata lépe vyvinuta. Například taková lidská paměť. Ta v mnoha ohledech pokulhává za tou zvířecí. Někdy ji mají zvířata srovnatelnou s námi, jindy jsou naopak méně chytří nebo více chytří.

Šimpanzi

Šimpanzi a opice obecně jsou nám nejblíže, mají spoustu návyků jako lidé. Mimo to, šimpanzi mají lepší vizuální paměť než lidé. Vědci v Japonsku se snažili přijít na kloub paměti šimpanzů. Naučili je rozlišit podle tvarů číslice od 1 do 9. Už jen to je výkon. Vědci si myslí, že šimpanzi mohou mít něco jako eidetickou představivost, teda fotografickou paměť. Velmi dobře si tak pamatují věci, které vidí a to i pár sekund. Zatímco lidé to rychleji zapomenou.

Lachtan

Tan nikdy nezapomíná. Ač vám přijdou jako roztomilí a šikovní tvorové, kteří vlastně jen balancují na podnosech, cvičí s míčky a podobně, pletete se. Mají takřka geniální paměť. Zkoumali lachtana Ria, kterému ukazovali karty a ten, jakmile určil správně, symbol, který byl minule, dostal rybu. Po deseti letech zkusili test znovu a zůstali v šoku, když Rio reagoval velmi pozitivně na kombinace, které dostal v testu před deseti lety.

Kočka

Kočky jsou podle mnoha lidí náladové, dělají jen to, co samy chtějí, často se nenechají pohladit, protože na to jednoduše nemají náladu. Nicméně jejich krátkodobá paměť je skvělá! Dokonce lepší, než jakou ji mají lidé.