Chtěli byste si pořídit želvu, ale váš byt prostorem zrovna neoplývá? Jste začátečník, který ještě nemá zkušenosti, jak se o želvy starat? Nemusíte si dělat hlavu – existuje druh jako stvořený pro vás. Želva zelenavá, latinsky Testudo hermanni, je malý, cenově dostupný a na chov nenáročný druh, který v dospělosti dorůstá velikosti kolem dvaceti centimetrů.
Želva zelenavá v dospělosti váží zhruba 1 – 2 kg. Pro její vzhled je typický žlutohnědý nebo černý klenutý krunýř, obvykle s kresbou složenou z jednolitých kontrastních plošek. Na ocase mají tyto želvy velký rohovinový trn, který je výraznější u samců. Samci jsou také většinou menší, než samice, a mají břišní štít prohnutý dovnitř.
Cena této želvy se vejde do dvou tisíc korun, což je podstatně menší výdaj oproti jiným malým druhům suchozemských želv, jako jsou například želva skalní nebo želva rytířská, které stojí mnoho tisíc korun.
Kam s nimi?
Želvy rozhodně není vhodné chovat v bytě „na volno“, protože by jim nevyhovovala teplota a vlhkost prostředí. Potřebují akvárium či terárium vybavené tak, aby uvnitř udrželo vhodné mikroklima. Akvárium by mělo být vybaveno menší bodovou žárovkou (želvy potřebují během dne dostatek světla), UV žárovkou kvůli teplu, a větracími otvory pro přívod čerstvého vzduchu. Teplota pod UV žárovkou by se přes den měla pohybovat kolem 40°C, ve zbytku akvária kolem 25-30°C, v noci žárovku vypněte a nechte teplotu klesnout. Želvy jsou studenokrevní živočichové a jejich aktivita se řídí teplotou prostředí.
Minimální rozměr akvária pro jednu želvu zelenavou je 60 x 40 cm. Na dno akvária je potřeba umístit aspoň 4 cm tlustou vrstvu vhodného substrátu, například hoblin. Želvy se do nich budou na noc zahrabávat. Prostředí v akváriu by mělo být stále dostatečně vlhké. Vhodné je sledovat jak teplotu, tak vlhkost pomocí teploměru s vlhkoměrem. Dobré je také želvy pravidelně koupat.
Pokud máte zahradu, je možné želvu zelenavou také chovat ve venkovním výběhu. Možnost pobytu venku je pro tuto želvu důležitá a dokáže se vypořádat i s teplotou kolem nuly. Venku chované želvy budou přes zimu hibernovat. Pokud chováte želvu uvnitř a zimovat ji nechcete, je nutné jí zajistit dostatek světla s UV spektrem. Pro zdravé želvy je ale možnost zimní hibernace vždycky lepší.
Základem želví diety jsou rostliny
Želvy jsou býložravci, proto je pro ně vhodným krmením listí různých rostlin nebo seno, doplněné o rozličné druhy zeleniny a kousky ovoce. K doplnění vápníku poslouží drcené vaječné skořápky. Důležitá je pestrost stravy. Dospělým želvám můžete čas od času také dát trochu tvarohu nebo kousek vařeného vejce. Samozřejmě nesmí chybět ani čerstvá voda.
Jednu želvu, nebo víc?
Můžete chovat více želv, ale ani pokud si pořídíte jen jednu, nebude nijak strádat – protože v přírodě želvy nežijí ve skupinách, ale potkávají se jen příležitostně, samostatně chované želvě nebude společnost chybět.
Želva zelenavá je vhodným mazlíčkem pro ty, kdo jsou alergičtí na srst. Želva je aktivní během dne, takže je to ideální zvířátko pro ty, kdo si chtějí její společnosti užít v denních hodinách, a v noci vás nebude budit.
Zdroj obrázku: https://commons.wikimedia.org/wiki/Testudo_hermanni#mediaviewer/File:Testudo_hermanni_on_Thasos.JPG