Mnozí z nás se děsí kastrace svých domácích mazlíčků. Tento zákrok vnímáme jako něco proti přírodě. Ve skutečnosti však kastrace může našim čtyřnohým přátelům prospět.
Kastrace snižuje zdravotní rizika
Už to, že chováme pejsky a kočičky doma, je tak trochu proti přírodě. Takto se totiž naše zvířátka nedostanou ke styku s dalšími a nemohou se volně rozmnožovat. Proto není nic špatného, když své zvířátko necháme vykastrovat, pokud není určené k chovu. Není to žádný nelidský zákrok, protože pomáhá našim psům a kočkám i zdravotně.
U veškerých problémů, které by u nich mohli vzniknout v souvislosti s pohlavními orgány, a které jsou dosti časté, je po kastraci prokázán nižší výskyt. Například u fenek kastrace snižuje riziko nádorů na mléčné žláze až o 95 %. Kromě toho se pak zvířátka stávají klidnějšími, společenštějšími a čistotnějšími.
Nečekejte na první vrh
Častý mýtus nás nabádá, abychom nechali kočičky a fenky mít aspoň jednou mláďata, než je vezmeme na kastraci. Ve skutečnosti čím dříve svého mazlíčka necháte kastrovat, tím lépe. Porod se totiž může zkomplikovat a včasně provedené kastrace se mnohem rychleji hojí a zvířátka méně stresují.
U koček můžeme přistoupit ke kastraci už ve věku 5 měsíců. To už se většinou začínají mrouskat a mladé kočky snáší kastraci mnohem lépe než starší. U kocourů bychom neměli čekat, až začnou značit. Kastrace je u nich vhodná tak v 6-7 měsících.
Při správné stravě váš chlupáč neztloustne
Fenky kastrujeme před prvním háráním nebo po něm. Kastrování pejsků není tak obvyklé, ale i tady jsou dobré důvody pro zákrok. Předejdeme tak problémům s prostatou a nádorům na konečníku a varlatech, které je na stáří často trápí.
Musíme však počítat s tím, že se našim kamarádům po kastraci změní metabolismus a měli by dostávat odlehčenou stravu. Nicméně mýtus o tlustých kastrovaných zvířatech není pravdivý. Při vhodné stravě zůstanou v dokonalé kondici.