Jakým zvířatům hrozí vyhynutí?

Existují zvířecí druhy, které již vyhynuly, a několika z nich také hrozí úplné vyhynutí. Ve volné přírodě je uvidíte opravdu jen zřídkakdy. Může se tak stát, že za pár let tato zvířata budeme sledovat jen z fotografií či plakátů.

Spousta ohrožených druhů

Život zvířat byl, je a pravděpodobně ještě i bude ve znamení adaptace. Zvířata se adaptují na nové podmínky. Objevují se tak věci, které nejsou pro zvířata úplně přirozené. A ty se s tím musí vyrovnat. Zvířata mají schopnosti se s tímto vyrovnat, co jim však škodí a je hlavním viníkem zániku některých živočišných druhů je paradoxně člověk a to, co všechno může způsobit. Jaká zvířata jsou ohrožená?

Panda velká

Ve volné přírodě žijí pandy na jihu Čín v pěti pohořích, které jsou od sebe izolovány. Téměř výhradně se živí bambusem a vědci konstatují jejich trvalý úbytek. Vlivem zemědělství došlo a dochází ke zmenšení jejich životního prostoru. Zejména v osmdesátých letech mnoho zvířat zemřelo hlady, protože některé druhy bambusů postihly choroby. Panda velká byla lovena často pro kůži a kožešinu.

Černý nosorožec

Za posledních třicet let byl zaznamenán úbytek a to až o hrozivých 80%. Najdete jej zejména v JAR, Keni, Zimbabwe nebo Namibii. Největší nebezpečí pro ně představuje člověk, který se jej snaží ulovit. Roh nosorožce údajně přináší afrodiziakální účinky, považují jej za luxusní materiál a v Jemenu je velmi ceněný.

Slon asijský

Vyskytuje se povětšinou v Thajsku, Indii, na Barmě, Srí Lance, Sumatře nebo na Borneu. Denně spořádá 100 – 200 kilogramů rostlinné potravy. Lidé je však nutí pracovat do úplného vyčerpání, často jej domestikují. Škodí jim povětšinou lidé, tím, že kácí lesy. Sloni bývají často loveni a to nejen pro maso, ale samci i kvůli klům, které jsou vysoce ceněny.