Želvičky považujeme za nenáročná zvířátka, protože nemají sklony rušit nás hlukem a utíkat. Ale i takové nenápadné zvířátko potřebuje specifickou potravu.
Nejlepší je pro suchozemskou želvu pampeliška, je výživná a má spoustu vápníku
Suchozemské želvy jsou výhradně býložravci. Proto bychom je měli po celý rok krmit rostlinnou stravou a to nejlépe zelenou. Některé želvičky sní spokojeně i seno, ale většinou jim příliš nechutná, ačkoliv závadné pro ně rozhodně není.
V zimě a v létě se bude jejich výživa trochu lišit podle toho, co máme k dispozici. V létě je krmení želvičky jednoduché. Nejlépe si pochutná na listech i květech pampelišky (a ta je pro ni taky z hlediska výživy nejlepší), květech ibišku, jeteli a jitroceli. Naopak se v krmení vyhýbejte šťavelanům, jako je šťovík, protože želvy odvápňuje.
Pokud byste chtěli své želvě lupení chuťově zpestřit, můžete jí zkusit dát i trochu aromatických bylinek jako je třeba tymián, měsíček nebo levandule, ale většinou želvám zase tak moc nechutnají. Zelenina jako je kedlubna, kapusta nebo salát obsahují příliš mnoho dusičnanů a proto je svým želvičkám nedávejte, když tak vždy jen občas malý kousek pro zpestření.
Zelené krmení je pro želvy lepší než granule a živočišné bílkoviny jsou pro ně prakticky jed
V zimě se budete muset uchýlit hlavně k čínskému zelí, zkusit můžete i mrkev. Můžete jim přimíchat i aromatickou zeleninu jako je rukola nebo čekanka. Uvidíte, jestli budou vaší želvě chutnat. Většina želv bude v zimě potřebovat přísun vápníku navíc, protože ze zimní zeleně ho moc nezíská.
Ovoce není pro želvy příliš vhodné, nabídněte jim kousek jen jednou za čas jako pamlsek. V přírodě se želvy k ovoci totiž prakticky nedostanou, takže na něho nejsou moc přizpůsobené. Můžete také zvážit krmení granulemi, ale v případě želv je zelená strava lepší. Pokud se rozhodnete pro ně, vybírejte jednobarevné, určené pro suchozemské želvy.
V žádném případě želvám nedávejte žádné živočišné bílkoviny. Piškoty, tvaroh, maso nebo vejce, to všechno jim může uškodit.