Čipování psů – hrozí od ledna 2020 pokuty?

Pro všechny pejskaře se od prvního ledna 2020 stává čipování psů povinné. Povinnost zajistit každému psovi čip tak vede k jednoduššímu a spolehlivějšímu řešení problémů – pokud se někde ztratí, někomu ublíží, zatoulá se a podobně. Také to bude mít pozitivní dopad na boj s nelegálními množinami psů. Ne všichni pejskaři jsou však nadšení a tento text vítají. Veterináři se shodují na tom, že aplikace je zcela bezpečná a psům neublíží. Doteď bylo čipování dobrovolné, od nového roku se vše mění. Pokud nebude pes k povinnému termínu očkován, co hrozí jeho majiteli? Jak to nyní bude?

Bez čipu hrozí pokuta?

Jestliže vás pes nebude po novém roce vybaven čipem, pak to neznamená, že automaticky dostanete pokutu nebo nějaké další sankce. Problém se objeví ve chvíli, když pes někoho napadne. Legislativa totiž na takovéhoto psa bude pohlížet jako na toho, který není očkovaný proti vzteklině. A to i ve chvíli, kdy očkovaný bude a vše bude platné a správné. A jelikož takový pes bude z legislativního hlediska neočkovaný a neočkovaný pes je v rozporu s veterinárním zákonem, mohou z toho plynout různé další sankce a problémy.

Kdy nechat čipovat psa?

Tato novela veterinárního zákona začíná platit od prvního ledna 2020, což však neznamená, že to musíte stihnout do konce roku 2019. Čipovat psa můžete i v roce 2020, neodkládejte tuto proceduru na co nejzazší termín, protože nikdy nevíte, co se může stát. Povinnost čipovat zvíře je na chovateli. Z výše uvedených důvodů se rozhodně vyplatí nečekat a čipování neignorovat ani nepodceňovat. Může vás to zbavit nepříjemného břemene a problémů, kdyby se náhodou něco stalo.