Chov papoušků Ara ararauna

Ara ararauna je díky své inteligenci, mazlivosti a nádhernému zbarvení nejčastěji chovaným druhem mezi papoušky Ara. Jeho chov ale nepatří mezi nejjednodušší – kromě toho, že jeho výchova vyžaduje jisté zkušenosti, je to také domácí mazlíček doslova na celý život. Papoušci Ara se totiž v zajetí dožívají i více než padesáti let. Co si tedy potřebujete rozmyslet, než si Aru araraunu pořídíte?

Důsledná výchova je základ

Když si kupujete Aru araraunu, mělo by jít o ručně krmeného papouška z odchovu v zajetí, který je už zvyklý na lidskou společnost. Ideální je vybírat u chovatele. Když si potom přinesete roztomilé a přítulné mládě domů, je snadné podlehnout pokušení a věnovat se mu každou volnou chvilku. To byste ale neměli dělat, pokud se svým papouškem neplánujete strávit denně stejné množství času i během jeho dospělosti. Ara si na pozornost snadno zvykne, a pokud ji později omezíte, bude se vám neustále připomínat hlasitým křikem. Nastavte proto od začátku takový denní režim, jaký plánujete udržet i nadále.

Ary potřebují velkou klec

Ara ararauna může mít rozpětí křídel i devadesát centimetrů. Klec by měla mít alespoň takovou velikost, aby byl papoušek schopen roztáhnout křídla, aniž by se jimi dotýkal mříží. Vhodný rozměr je například klec s půdorysem 150×150 cm a dvěma metry na výšku. Samozřejmě čím větší, tím lépe. S velkou klecí ale souvisí i obtížnější čištění – připravte se na to, že pravidelným úklidem klece, který byste měli provádět každý týden, strávíte poměrně dost času. Pokud máte zahradu, můžete na ní také vybudovat voliéru, ve které se váš papoušek může během teplého období roku prolétnout.

Dokážete přizpůsobit byt volnému pohybu papouška?

Ary se potřebují denně prolétnout. Při trávení času mimo klec se ale rády pustí do dřevěného nábytku, a jejich silnému zobáku odolá máloco. Kromě toho se můžou pustit i do ochutnávání pokojových rostlin – a to pro ně může být i smrtelně nebezpečné. Ujistěte se, že žádná z vašich květin není pro papoušky jedovatá. Kromě toho jsou pro ně jedovaté i výpary z teflonu, které vznikají při vaření.

Čím krmit – a čím rozhodně nekrmit

Ary vyžadují poměrně pestrou stravu. Měli byste jim denně dávat jak směs zrnin (obsahující například slunečnici, pohanku, dýňová semínka, kukuřici, a další), tak čerstvé ovoce a zeleninu. Ary také velmi ocení oříšky, obzvlášť pokud si je mohou samy vylouskat ze skořápky, nesmějí ale dostávat oříšky pražené. Nezbytným doplňkem potravy je sépiová kost. Samozřejmostí je také miska s denně čerstvou vodou. Na okusování a hraní se hodí čerstvé větve z ovocných stromů.

Vyvarujte se potravin, které jsou pro ary jedovaté. Jde o avokádo, čokoládu (obzvlášť tmavou) a máslo. Po jejich požití může papoušek zemřít.

Co dalšího byste měli vědět?

Vzhledem k tomu, že ary pocházejí z deštných pralesů, je potřeba je rosit rozprašovačem na květiny nebo je sprchovat – hlavně to platí v bytech, kde je suchý vzduch. Papoušci by se ale neměli koupat před spaním, nebo být v průvanu dokud zcela neuschnou, aby nenastydli.

Ary jsou na svého majitele fixované – pokud je nechováte v páru, budou vás považovat za svého partnera. Když se chystáte odjet na dovolenou, je dobré zajistit, aby vašeho papouška chodil krmit někdo, koho aspoň trochu zná, například někdo z rodinných příslušníků.

A na závěr – protože se Ary dožívají velmi vysokého věku, měli byste na ně pro všechny případy pamatovat i v závěti a předem zařídit, kdo se o papouška v případě vašeho úmrtí postará.

Zdroj obrázku: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ara_ararauna#mediaviewer/File:Ara_ararauna_Luc_Viatour.jpg