Zalíbila se vám představa, že by váš domov mohlo zdobit akvárium plné pestrobarevných rybek, ale nevíte, jak na to? Nebojte se, není to tak složité, jak se na první pohled může zdát. Pokud jste ochotni údržbě akvária věnovat nějaký čas a úsilí, budete odměněni svým vlastním soukromým kouskem vodního světa.
Nejdříve si rozmyslete, kolik rybiček si chcete pořídit. Stačí vám malé akvárium s několika rybkami, nebo byste chtěli rybí hejno v obřím akváriu přes celou zeď? Rozmyslete si umístění akvária a nezapomínejte na to, že rybky potřebují dostatek prostoru. Můžete se držet jednoduchého pravidla: Na každý centimetr délky každé z ryb by měl připadnout jeden litr vody. Myšlena je samozřejmě délka v dospělosti. Případný prostor navíc ale rozhodně není na škodu. Vyhněte se kulatým akváriím – rybky jsou v nich dezorientované a nešťastné.
Ještě než přinesete domů rybičky…
Akvárium už máte, a co teď? Ještě než se s nadšením vydáte na nákup jeho malých obyvatel, měli byste jim připravit vhodné prostředí k životu. Nejdřív akvárium pečlivě vymyjte teplou vodou. Není vhodné k tomu používat saponáty. Potom si připravte substrát, který dáte na dno. Často to bývají malé kamínky, které koupíte ve zverimexu. Substrát před vložením do akvária několikrát propláchněte vodou, abyste z něj vymyli prach, který by jinak kalil vodu. Substrát umístěte na dno a přidejte několik větších kamenů, které jste předtím vyčistili za pomoci horké vody a kartáčku.
Teď můžete přidat rostliny. Seženete je rovněž ve zverimex nebo v akvaristických potřebách, kde vám poradí s výběrem. Pro začátečníky se hodí například rostliny z rodu Echinodorus. Po zasazení rostlin akvárium naplňte vodou. Pozor, nesmí být chlorovaná.
Co budete ještě potřebovat? Neměl by chybět filtr na čištění vody, topítko a teploměr, které vám v akváriu pomohou udržet správnou teplotu, a osvětlení, které ke svému růstu potřebují vodní rostliny. Příkon osvětlení by obecně měl být zhruba 50W na každých 100 litrů vody, závisí ale na konkrétních druzích rostlin a ryb.
Na obyvatele akvária si musíte počkat
Hotovo? Pokud se při pohledu na výsledek svého úsilí nemůžete dočkat, až v akváriu uvidíte plavat rybky, obrňte se trpělivostí. Teď byste totiž měli akvárium nechat nejméně týden stát, aby se takzvaně „zaběhlo“. Je to důležité pro to, aby se prostředí v něm ustálilo. Akvárium umístěte na místo, kde na něj nedopadá přímé sluneční světlo, které by podporovalo tvorbu řas.
Po zaběhnutí akvária se konečně můžete vydat pořídit rybičky. Druhy byste měli vybírat tak, aby nehrozilo, že se budou vzájemně lovit. Poraďte se s personálem zverimexu či akvaristických potřeb. Pro začátečníky jsou vhodné například známé „neonky“ čili tetry neonové, stejně tak jako i jiné druhy teter, nebo třeba paví očka s nádherně rozevlátými ocasními ploutvemi. Dejte si pozor na parmičku čtyřpruhou, která sice vypadá dekorativně, ale ráda jiným rybám okusuje ploutve.
Máme doma rybky, a co dál?
Teď už vlastníte hotové akvárium v plné kráse. Jediná věc, která vám zbývá, je dobře se o něj starat. Rybky krmte denně, potravu je vhodné rozdělit do několika menších dávek v průběhu dne. Kromě toho, že překrmování pro rybky není zdravé, zabráníte menšími dávkami potravy také tomu, aby zbytky hnily a znečišťovaly vodu.
Je také potřeba pravidelně čistit filtr a měnit vodu. Nikdy byste ale neměli měnit vodu v celém akváriu najednou. Tím byste zničili rovnováhu, která se v akváriu ustavila. Doporučuje se měnit vždy jen jednu čtvrtinu objemu akvária – u menších akvárií jednou týdně, u velkých stačí i jednou za čtrnáct dnů.
Údržba akvária sice může být časově náročná, přesto se vám vynaložené úsilí vrátí při radosti z pozorování čilého rybího života. Akvárium se svými pestrobarevnými obyvateli bude krásným doplňkem vašeho domova a jeho pozorování může být více uklidňující, než televize.
Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/ryby-akv%C3%A1rium-mo%C5%99e-ryby-tank-288988/