Máte pocit, že lidé jsou nejchytřejšími tvory na planetě? Přeci jen toho umí nejvíc, jsou společenští, zabezpečí si práci, myslí, uvědomují si sebe, umí se postarat o sebe i o druhé, dbá na sebe, hygienu a mnoho a mnoho dalších věcí. Lidé umí vystavět krásné a propracované domy, umí vyvinout nejmodernější technologie, přinášejí neustále zdokonalování a mnoho a mnoho dalšího. Lidé jsou zkrátka nejchytřejšími tvory na planetě. Nebo tomu tak není? V určité chvíli tomu tak nemusí vždy být, zvířata mohou lidi poměrně dost překonávat. S pamětí mohou být lidé občas na štíru. Vzpomeňte si, kdy jste naposledy hledali klíče nebo na něco zapomněli?
Jak jsou na tom sloni?
Mnohé maminky vědí, že stačí pár sekund nepozornosti nebo jen otočení a stěna je pomalovaná vaším malým malířem nebo dítko najdete v druhém roku místnosti. Máte-li dětí víc, musíte mít velmi dobrou paměť či vyvinutý smysl pro rychlý postřeh. Víte, že sloni umí sledovat a zajistit až třicet mláďat najednou? A nemusí je mít pěkně hezky u sebe, sloni si pamatují přesně vzdálenost a směr, kde se jejich potomci a mláďata nachází. Pomáhá jim v tom jakási mentální mapa a také moč. Sloni si ukládají do paměti pachovou stopu moči jiného slova a umí tak svá mláďata udržet v patrnosti.
Jak jsou na tom kočky?
Kočky mají poměrně dobrou paměť. Podobně jako lidský mozek má dva druhy paměti – dlouhodobou a krátkodobou. Lidská krátkodobá paměť udržuje informace, stačí přibližně třicet sekund, u koček je to o dost déle, přibližně deset minut. Jak na to vědci přišli? Jednoduše, vykonávali jednoduché testy. Kočkám chrastili klíči před obličejem, když si hrály. To je však nijak nerozhodilo.