Zaměřeno na: Slunéčko sedmitečné

Drobná červená beruška s černou hlavičkou a černými tečkami na tělíčku je námětem mnoha písniček a dětských říkanek. Děti se jí nebojí, je o jeden z mála oblíbených hmyzů a spousta dětí i dospělých se jí snaží spíše polapit, než jí nějakým způsobem ublížit. Odkud taková beruška pochází a co konzumuje za jídlo? Zajímavosti o Slunéčku sedmitečném vám nyní přinášíme!

Kde má slunéčko sedmitečné svůj původ?

Svůj původ tento drobný hmyz nachází v Evropě. Slunéčko sedmitečné, beruška nebo latinsky Coccinella septempunctata je velká od 1,5 až do 12 milimetrů. Je velmi známá svými červenými krovkami, na kterých můžete napočítat celkem sedm černých teček. Hlavičku má černou. Tento brouček se živí larvami mšic a zejména díky tomu mají berušku všude rádi, nijak neubližuje vaší domácnosti ani lidem samotným.

Slunéčko sedmitečné je tedy všude vítané, povětšinou žijí samostatně, což ostatně neplatí na zimu, kde se uchylují do menších skupinek a společně se jí snaží přežít, ukryté někde pod kameny. Jakmile venku propukne jaro, vylézají ze svých úkrytů a snaží se rozmnožovat. Samičky kladou vajíčka na spodní stranu listů nebo do různých štěrbin. Stačí týden a poté se z nich vylíhnou pestré pohyblivé larvy. Dále se vyvíjejí a trvá to 30 – 60 dní, závisí to na teplotě.

Zajímavosti o slunéčku sedmitečném

Typické je pro slunéčko sedmitečné právě tečky, ovšem ne všechny berušky jsou tečkované. Některé druhy bývají proužkované nebo jednobarevné. Dokonce i jeden stejný druh slunéčka může vypadat velmi rozdílně. Například slunéčko dvojsečné může mít teček šest nebo může být černé s červenými skvrnami.