Vybíráme psa: Šiba – Inu

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní údaje

Toto plemeno se poprvé objevilo v Japonsku, takže je zde jeho země původu. Má srst, která se skládá ze dvou vrstev, má tedy hustou podsadu a také tvrdé a rovné krycí srsti. Má různě zbarvenou srst. Ta bývá červená, černá se žlutými znaky, sezamová nebo červená sezamová. Působí jako malý a svalnatý pes, který má pevnou konstituci. Povahu má ostražitou, bystrou. Je velmi samostatný, příjemný a také tichý.

Občas si jej lidé mohou plést s japonskými špici, ovšem jsou menší. Když zvolíte správný přístup, dobrou výchovu, budete mít vedle sebe oddaného a milého parťáka. Tento pes bývá velmi milý a přátelský k dětem, nechá se snadno strhnout jejich hrami a tím pádem si zde vybije svůj temperament. Ovšem je lepší, když bude společníkem odrostlejších dětí, které dokážou chápat psa a jeho potřeby.

Hodí se do města i na vesnici, může být po celý rok venku na zahradě, ale také jej můžete chovat doma, v bytě, kde bude mít své místečko. Velmi málo štěká, proto se hodí do města a bytu, nebude vás štěkotem příliš obtěžovat. Potřebuje své místo, kde bude mít pelech, své jídlo a hračky. Dobře jej využijete při procházkách, běhu, pěších túrách nebo při jiných sportovních aktivitách. Jde o vyrovnaného psa, který je sebevědomý, přívětivý, živý a také spontánní. Nejlepší je začít s jeho výchovou co nejdříve, je trošku tvrdohlavý, je třeba vychovat jej s láskou, ale důsledně.