Vybíráme psa: Knírač malý

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní údaje

Tento pes má svůj původ v Německu, jeho srst je hrubá, na hlavě i nohách je o něco delší. Bývá různě zbarven, nejčastěji jde o čistě černou nebo stříbřitě černou nebo bílou. Má pevnou postavu a tělo, je silný a svalnatý. Jde o psa, který je chytrý, společenský, k dětem je velmi hodný. Není přirozeně agresivní, nemá za cíl ublížit, ovšem když uslyší podezřelý zvuk nebo se mu něco nebude líbit a ucítí nebezpečí, pak se nerozpakuje na to upozornit svým štěkáním. Je to velmi inteligentní a pozorný pes. Může však být dosti svéhlavý, takže na něm asi dříví štípat nepůjde. Jde o psa velmi živého, temperamentního a také neohroženého hlídače.

Toho, koho bude poslouchat v rodině, si obvykle vybírá sám, jakmile tak učiní, bývá na něm v mnoha ohledech závislý, zejména citově. Cizí lidi nenapadá, ale nemá k nim přirozenou důvěru, proto se chová spíš rezervovaně. Nejde o psa agresivního nebo útočného, pokud se jako štěně seznamuje s ostatními zvířaty doma – kočky a podobně, pak s nimi nemá problém. S dětmi nemá rovněž žáden větší problém, pokud nebyl jako štěně nebo později bit ze strany dětí. Jde o psa, který má dostatek energie, takže jsou důležité procházky, výchova již od štěněte. Je také trochu tvrdohlavý, takže jeho výcvik bude chtít dávku trpělivosti.