Vybíráme psa: Auvergneský ohař krátkosrstý

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní údaje

Toto plemeno přišlo do světa z Francie, řadí se do kategorie ohařů. Má krátkou a nepříliš jemnou srst, který je tvrdá a lesklá. Bývá zbarven do černé barvy s bílými fleky různé intenzity a síly. Jde o psa, který má velmi silnou kostru, takže působí mohutným, ale také elegantním dojmem, zejména díky své chůzi. Svým vzezřením působí jako silný a neohrožený pes, který však není nebezpečný, jak by se mohlo zdát. Jen tak něco jej nerozhází, je odolná a poddajný. Velmi snadno jej můžete vycvičit, lze ho jednoduchými povely dirigovat a na cvičišti to s ním jde jednoduše.

Je to také lovecký pes, takže nemá problémy s aportem. Chcete-li psa k pracovním účelům, pak se hodí pro lovení. Je velmi klidný a vyrovnaný pes, který má rád lidi a je přátelský. Nestraní se ani cizích lidí, je společenský a rád si hraje, takže se bude ochotně zapojovat do her a pokud budou děti ostražité a mít se před ním na pozoru, bude si hrát i s nimi. Je často vyhledáván lovci.

O vzniku tohoto plemene existuje hned několik spekulací a dohadů, někdo si myslí, že jde právě o Francii, jiná teorie je zase taková, že bylo toto plemeno do Francie přivezeno z Malty. Za nejpravděpodobnější je však verze, že vznikli z francouzských honičů. Údajně kvůli tomu, aby stříkané zbarvení bylo vidět, protože lovecký terén je nepřehledný.