Vybíráme psa: Appenzellský salašnický pes

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní údaje

Jde o psa, který má svůj původ ve Švýcarsku. Jeho výška bývá od padesáti do padesáti osmi centimetrů a váha bývá do pětadvaceti kilogramů. Srst je krátká a má hustou podsadu. Co se barvy týče, základní je černá nebo také tabáková hněď. Mívá také symetrické rezavo-hnědé a bílé odznaky, které se vyjímají v srsti. Povahu má tento pes čilou, temperamentní. Nebojí se takřka ničeho, ale k cizím lidem je poněkud méně důvěřivý. Jde o středně velkého psa, tělo má svalnaté a výraz hlavy popisují někteří jako oduševnělý.

Appenzellský salašnický pes reaguje velmi dobře, je vyrovnaný a důsledný, pokud je taková jeho výchova. Rychle se učí, není třeba mu povely opakovat hned několikrát za sebou, rád poslouchá pokyny a výcvik bere jako dobrou zábavu. Je velmi inteligentní. S ostatními psy vychází poměrně dobře, i dobytek a ostatní domácí zvířata bere, pokud je k tomu odmalička vychováván. Rodinu miluje nadevše, k cizím je poněkud rezervovanější. Je-li zdravý a dobře vychovaný, pak nemá problém s dětmi a vychází s nimi dobře.

Nepatří do rušných čtvrtí nebo měst, potřebuje k životu spíše venkov a pozemek. Rád tráví čas venku, proto je ideální k domu, na farmu a podobně. Když bude trávit čas venku, svou zábavu si najde a vyběhá se, v opačném případě jsou nutné procházky, kde jej budete úkolovat, protože to ke svému životu potřebuje.