Máte ročního psa? Co všechno by měl zvládat? 2

Jestliže máte doma psa, štěně, které si nově pořídíte, určitě je dobré načíst spoustu rad a tipů co se výchovy týče. Pokud výchovu nepodceníte hned od začátku, čeká vás dobrá budoucnost se psem, který bude vycvičený, poslušný a nebude vám doma dělat neplechu. Půjde tak o parťáka, který bude vychovaný, což se jistě cení. Ovšem pes zůstává i nadále psem, je to šelma a i když se snažíte jej vychovat dobře a k plné poslušnosti, občas ho ovládnout přirozené instinkty a chování, které s jeho povahou souvisí.

Roční pes a jeho umění

Spousta majitelů udělá na začátku tu chybu, že psa jednoduše rozmazlují. Je přeci tak krásný a roztomilý, nemůžete mu nijak vyčinit nebo jej hubovat. A to je právě osudová chyba, která se vymstí. Později už výchova nebude tak snadná, protože si pes zvykne na to, že mu odpustíte spoustu věcí. Pak bude ignorovat vaše povely, štěkat, i když ho neustále tišíte, skákat bez dovolení na kolemjdoucí a podobně. Co by tedy měl umět roční pes?

Sedni, lehni, vstaň

Jedna z dalších dovedností, kterou psi pro svůj život potřebují. Ať budete kdekoliv, můžete na psa uplatnit sedni nebo lehni. Pes tak bude disciplinovaný, nebude rozjíveně běhat všude okolo, nebude tahat a podobně. Povel stůj, čekej, zůstaň a podobně se vám bude hodit při přecházení přes cestu, při čekání přede dveřmi, při otírání tlapek a podobně.

Nesmíš!

Psi se snaží prozkoumat všechno okolo nich, je to pro ně přirozené. Na nás jako majitelích je usměrnit je. Naučit psa slovíčko fuj je proto důležité. Dáte mu najevo, že mršina v záhonu se neočuchává, podobně jako psí exkrement v okolí. Tento povel fuj znamená, aby se pes o to nezajímal a aby se od něj držel dál. Další je slůvko nesmíš, což je povel pro psa, aby s danou věcí skončil. Štěkání na druhého psa, skákání na návštěvu, vrtání se v tašce a podobně.