Vybíráme psa: Anglický setr

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní údaje

Elegantní pes původem z Velké Británie, který patří do kategorie středně velkých psů. Jeho váha je obvykle do třiceti kilogramů, srst tvoří takzvané praporce, tedy srst je dlouhá a hedvábná. Co se barev týče, většinou je to kombinace dvou – černobílá, žlutobílá, játrově hnědobílá nebo také tříbarevné zbarvení. Jde o psa, který je elegantní, krásný a také dobře rostlý. Co se povahových vlastností týče, je poněkud mírnější, ale má silně vyvinut lovecký instinkt, který v sobě občas nezapře. Lovecká náruživost je mu vlastní, rád hledá a loví, proto je pro něj třeba dobrá práce na poli, v lese, ve vodě. Tu ostatně přímo zbožňují.

Nejklidnější setr vůbec

Co se týče druhu setrů, tak ten anglický je jedním z nejklidnějších, kteří existují. Také je velmi dobře vychovatelný, snadno s ním pořídíte na cvičišti, výchova je lehká a jednoduchá. Dobře reaguje na pokyny, učí se rychle, obratně se rozvíjejí a pamatují si jednotlivé povely. Mají svůj vlastní temperament, podle kterého jsou zvyklí reagovat a také se podle něj nějak chovat. Setkání s dalšími domácími mazlíčky je trochu ošemetné, protože se v něm mohou objevit silné lovecké pudy. Buďte proto opatrní.

K dětem mají velmi dobrý a milý vztah, mají rádi pohyb, rádi se zapojují do jejich her, takže si rádi budou hrát velmi dlouho, což děti baví. Děti však musí respektovat psa jako takového, jeho místo a také to, že někdy nemá náladu si hrát.