Vybíráme psa: Americká akita

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní údaje

Toto plemeno má svůj původ hned ve dvou zemích – v Japonsku a USA. Jde o psa, který je vysoký 60 – 71 centimetrů, psi zde bývají větší. Tento pes má silnou podsadu. Srst je jemná, hustá, ale kratší. Co se barevných kombinací týče, ty základní bývají červená, žlutá a bílá. Občas má toto plemeno také strakatou nebo žíhanou barvu. Jde o psa, který je velmi přátelský, avšak je také ostražitý, vnímavý a odvážný, takže je dobrý jako hlídací pes. Má velkou a robustní postavu, silnou kostru a celkově vypadá majestátně a mohutně.

Jde o psa velmi inteligentního a přátelského, je rovněž věrný a oddaný své rodině. K ostatním a cizím lidem je spíše rezervovanější, nemá k nim tolik důvěry, jako k ostatním. Je poměrně tvárný, takže se snadno přizpůsobuje různým situacím a adaptuje se na ně. Je velmi dobrým hlídacím psem, protože neštěká na vše, co se okolo jen mihne, ale když má důvod, ukáže, jaký hlídač a ochránce umí být. Jde o psa, který je společenský, takže vhodný do rodiny.

Je odvážný a dominantní, proto je třeba se zaměřit na jeho výchovu. Není pro něj nejlepší nucení do něčeho nebo tresty či hrubé zacházení. Použijte spíš motivaci. Potřebujete se obrnit dostatečnou trpělivostí a důsledností. Vůči ostatním psů mohou být trochu agresivní, zejména k psům stejného pohlaví.