Vybíráme psa: Afgánský chrt

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní údaje

Tento pes má velmi dlouhou a také jemnou srst, je krásně hedvábná. Na obličeji a hřbetu má srst krátkou a velmi hustou. Srst je zbarvená jakkoliv, nejčastěji červená, různé odstíny béžové s tmavou maskou na obličeji. Jde o psa elegantního, vypadá velmi důstojně a hrdě se nese, s hlavou vztyčenou. Jde o nezaměnitelné plemeno, které je inteligentní, nezávislé a samostatné. Je ostražitý a také odvážný. Sám od sebe se nebude ucházet o náklonnost člověka, lidé si musí získat jeho.

Je-li dobře vychován a majitel pochopí a respektuje jeho nezávislou povahu, budou z nich skvělí parťáci. K cizím lidem jsou zdrženlivý a nedůvěřiví, mnohdy jsou k nim také odmítaví, potřebují čas. K jiným psům se mohou chovat dominantně a někdy je mohou pronásledovat, mají to v genech, pronásledovat vše, co se rychle pohybuje. Soužití s jinými mazlíčky tak může být problém.

K dětem se chová dobře, ale nemá úplně rád křik a škádlení, takže bude lepší, když budou v domácnosti větší děti, které budou psa respektovat. Nejde o vhodné plemeno pro ty, kteří jsou v chovu psů začátečníci, je nutno jej vycvičit a není vždy jednoduché s ním vyjít. Je tvrdohlavý a sebejistý. Výchova není jednoduchá, těžko se ovládá a poslouchat na slovo vás nebude. Nicméně s notnou dávkou trpělivosti a tolerance získáte skvělého přítele, se kterým toho hodně prožijete.