Víte, co je BARF?

Možná jste už narazili na poněkud záhadnou zkratku BARF. Tento akronym je odvozen od „Bones and raw food“. Jde o metodu krmení masožravých domácích zvířat, která se se snaží přiblížit způsobu, jakým se zvířata stravují ve volné přírodě. Odvolává se přitom na to, že naši mazlíčci mají stále trávicí soustavu přizpůsobenou syrovému masu a jiné přírodní stravě, stejně jako jejich divocí předci.

Proč BARF?

Trávicí soustava psů a jiných doma chovaných masožravců se od doby jejich divokých předků příliš nevyvinula. Například u psů sliny neobsahují žádné trávicí enzymy, slouží jen k obalení potravy a veškeré trávicí procesy se odehrávají v žaludku. Ve psím žaludku je přirozené pH 0,5-1, což bezpečně zajistí jak strávení kostí i větších kusů masa, tak likvidaci případných škodlivých bakterií a parazitů. Produkce trávicích enzymů je ale u psů aktivována právě konzumací syrového masa.

Pokud ho psi nejedí, netvoří se u nich dost žaludečních šťáv a potrava je trávena pomalu a nedokonale. Pes dokáže maso strávit do 24 hodin, zatímco granule tráví až tři dny.

Psi krmeni pomocí metody BARF mají silnější imunitní systém, méně růstových problémů a zdravější srst. Také se jim díky žvýkání velkých kusů masa a okusování kostí mnohem méně tvoří zubní kámen.

Pokud psa krmíte přirozenou stravou, máte vždy plnou kontrolu nad tím, co konzumuje. Zároveň je to ale určitá zodpovědnost. Potravu je potřeba nakombinovat tak, aby v ní nechyběly žádné důležité živiny. O vyváženosti potravy ale uvažujte spíše v řádu týdnů a měsíců – nemusíte se strachovat, že pokud pes nedostane všechny potřebné živiny každý den, bude mít problémy. Ideální je v průběhu času střídat různé druhy masa i příloh.

Co by měla BARF strava obsahovat?

Můžete se držet jednoduchého pravidla: maso a vnitřnosti by měly tvořit 50-60% objemu krmné dávky, kosti 20-30% a přílohy jako zelenina, ovoce či byliny 20-30%.

Maso slouží jako zdroj bílkovin a představuje hlavní část krmné dávky. Můžete zkoušet různé druhy masa, od zvěřiny přes vepřové a hovězí až po kuřecí či ryby. Poměr svaloviny a vnitřností v podávané dávce by měl být zhruba 70:30. Větší podíl vnitřností by mohl způsobit průjem. Pokud se bojíte parazitů, můžete maso a kosti 48 hodin přemrazit. Rozhodně ale zvířata nekrmte ještě zmrzlým masem.

Kosti jsou zase zdrojem vápníku a dalších minerálních látek. Nikdy je ale psovi nedávejte vařené! Vařením se mění jejich struktura tak, že se snadno lámou na ostré kousky, které mohou poranit trávicí trakt a psa i zabít. Podávejte vždy syrové kosti obalené masem, které aktivuje žaludeční šťávy potřebné k jejich strávení. Hlídejte si také množství kostí – příliš velké dávky mohou způsobovat zácpu.

Jako příloha poslouží zelenina, ovoce, byliny či obilné přílohy, jako například spařené obilné vločky. Tato složka potravy dodá psímu žaludku vlákninu. Protože je ale syrová zelenina ve větším množství pro psy obtížně stravitelná, je dobré ji před podáváním nastrouhat a lehce spařit či přemrazit. Tím se začne podobat natrávené zeleni z žaludků býložravé kořisti, kterou psi stráví bez problémů. Jiná možnost je dávat psům drůbeží žaludky s natrávenými zbytky potravy nebo zelené neprané dršťky.

Velikost krmné dávky by měla odpovídat asi 2-3% z ideální hmotnosti zvířete. Je ale potřeba ji přizpůsobit konkrétnímu jedinci – díky rozdílům v metabolismu může každé zvíře potřebovat dávku větší nebo naopak menší. Protože psi přirozenou potravu tráví rychleji než granule, je potřeba dospělého jedince krmit alespoň dvakrát denně, mladé psy pak třikrát denně a štěňata 3-5 x denně.

Jak psa zvyknout na odlišnou stravu?

Přechod na BARF stravu může proběhnout i ze dne na den, pokud s tím ale má pes problémy, zvykejte ho postupně. Není vhodné podávat čerstvou stravu zároveň s granulemi, které jsou tráveny odlišnou rychlostí, díky čemuž může dojít k trávicím problémům. Můžete ale psovi místo syrového masa ze začátku nabídnout lehce povařené, místo velkých kusů masa zpočátku použít malé, a tak dál.

Krmení pomocí metody BARF vyžaduje o něco více času a úsilí, než zajít do obchodu pro granule. Když si na ni ale zvyknete, zjistíte, že vám příprava krmné dávky zabere jen o chvíli navíc, a odměnou vám bude lepší zdraví vašeho čtyřnohého přítele.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/pes-labradorsk%C3%BD-retr%C3%ADvr-%C4%8Dokol%C3%A1da-580466/