Mořské hlubiny ukrývají mnoho bizarních tvorů, které se ještě vědcům nepodařilo popsat. Nedávno byl z hlubokého moře u australského pobřeží vytažen hlubokomořský žralok, který má děsivý vzhled. Vědci se nemohou shodnout, o jaký jde druh a s velkou pravděpodobností půjde o nový druh. O tomto objevu informoval portál Live Science.
Neobvyklý úlovek překvapil rybáře
Žraloka vytáhl z moře rybář, který si říká Trapman Bermagui. Svůj úlovek zveřejnil na Facebooku a okamžitě se strhla diskuze o tom, o jaký druh žraloka jde. Žralok byl vytažen 12. září z hloubky 650 metrů nedaleko pobřeží Nového Jižního Walesu v Austrálii. Žralok má velmi zvláštní rysy, má drsnou kůži, špičatý čenich a obří vypoulené oči, které mají odhalené perleťové bělmo. Lidé sledující fotografie uloveným žralokem se rozhodli odhadnout, o jaký jde živočišný druh. Mnoho lidí si myslelo, že jde o žraloka sušenkového (Isistius brasiliensis). Další odhady zahrnovaly žraloka gobliního (Mitsukurina owstoni) nebo druh žraloka lucernového (Etmopteridae).
Trapman Bermagui však s online komentujícími nesouhlasil. “Absolutně ne,” řekl rybář Newsweek. “Je to žralok drsný, známý také jako druh psí ryby.”
Vědci se ale na tomto neshodli.
“Připadá mi jako hlubinný žralok kitefin (Dalatias licha), který je známý ve vodách u Austrálie,” řekl Newsweek Christopher Lowe, ředitel Shark Lab na California State University, Long Beach. I když je těžké to s jistotou říci, aniž bychom mohli vidět celý exemplář, dodal.
Dean Grubbs, mořský biolog a odborník na žraloky z Floridské státní univerzity, nabídl jiný závěr. Grubbs měl podle Newsweeku podezření, že mrtvým žralokem byl Roughskin dogfish (Centroscymnus owstonii), druh žraloka spícího ze stejné čeledi jako žraloci grónští (Somniosus microcephalus).
Je také možné, že by žralok mohl patřit k dosud neviděnému druhu, řekl Lowe. “Pořád objevujeme nové druhy hlubinných žraloků a mnoho z nich je si navzájem velmi podobné.”
Portál Live Science oslovili odborníky a ti se nemusí rozhodnout jednoznačně rozhodnout, o jaký druh žraloka jde. Charlie Huveneers, vědec se žraloky z Flinders University v Austrálii, si myslím, že by mohlo jít o žraloka gulperského (gulper shark).
“Je to žralok gulperský,” řekl Live Science v e-mailu Brit Finucci, rybářský vědec z Národního institutu pro výzkum vody a atmosféry na Novém Zélandu, který se specializuje na hlubinné žraloky. Není si ale stoprocentně jistá.
“V minulosti byli žraloci žraloci cílem rybolovu pro olej z jater v Novém Jižním Walesu,” řekl Finucci. Většina žraloků gulperů je „velmi citlivá na nadměrný rybolov“ a v důsledku toho jsou „některé druhy nyní v Austrálii vysoce ohrožené a chráněné,“ dodala.
Hlubiny oceánu jsou pro vědce velkou záhadou, je zde obrovské množství nepopsaných mořských tvorů. To je jeden z mnoha důvodů, proč je potřeba toto prostředí chránit.