Se zvířaty do letadla?

Chystáte-li se na dovolenou, pak povětšinou asi pejska či kočičku svěříte do péče někomu ve svém okolí. Nicméně když jedete pryč na delší dobu nebo dokonce, když se stěhujete do zahraničí, řešíte, co se svým domácím mazlíčkem. Samozřejmostí je, že pojede s vámi, o tom žádná. Jak ho, ale přepravit, když vy letíte letadlem?

Co dělat před odletem?

Ve chvíli, kdy budete rezervovat letenky je nutno upozornit leteckou společnost na fakt, že sebou budete mít zvíře. Počet přepravovaných zvířat v letadle není neomezený. Samozřejmě budete muset za přepravu zaplatit a to jako za druhý kus zavazadla. Každá letecká společnost má trošku jiné ceny a podmínky. Dopředu je nutno se také informovat jaké požadavky ohledně vstupu zvířete do země, kterou jste si zvolili.

Jaké jsou podmínky pro přepravu?

Nemusíte se bát, že s vašimi zvířecími mazlíčky bude nějak hrubě zacházeno. Podmínky přepravy se v posledních letech výrazně zlepšily a letecké společnosti zajišťují vašim zvířecím mazlíčkům maximální bezpečí a pohodlí. V letadle je vyhrazen speciální prostor pro zvířata, kde je příjemná teplota, takže mazlíčci nebudou nijak trpět.

Jak probíhá samotná přeprava?

Je nutno si pečlivě nastudovat, zda do dané země povolují přepravu vašeho zvířete. Není od věci vše konzultovat nejen s aerolinkami, ale také s veterinářem. Taková přeprava může pro zvíře znamenat nejen psychickou zátěž. Psi, kočky a fretky starší tří měsíců musí mít v rámci EU platný EU pas nebo veterinární osvědčení, musí mít očkování proti vzteklině a být tetováni nebo označeni mikročipem k identifikaci.

Můžou mi přepravu odmítnout?

Přeprava zvířat může být odmítnuta a to v případě, že je vaše zvíře ve špatném zdravotním stavu. Také jej mohou odmítnout přepravit z důvodu nepříznivé nákazové situaci v zemi původu. Dopravce také může vyžádat souhlas veterinární služby k přepravě.