Zakrslí králíci jsou inteligentní a okouzlující domácí mazlíčci. Tito tvorečkové dokážou být zároveň mazliví a přítulní, stejně tak jako neuvěřitelně tvrdohlaví a dokonce i zlomyslní. Hodně záleží na výchově, ale také na jejich povaze. Zakrslí králíci prostě mají svoji hlavu.
Výhodou zakrslých králíků je, že jsou inteligentní skoro jako pes, a přitom nejsou tolik nároční na váš čas a péči. To ale neznamená, že byste se jim nemuseli věnovat vůbec. Další jejich pozitivní stránkou je, že nevydávají žádné hlasité zvuky.
Klec pro jednoho až dva králíky by měla mít půdorys minimálně 90 x 50 cm a výšku 45 cm. Větší klec je lepší, obzvlášť pokud nemáte čas na to, abyste králíka každý den pouštěli proběhnout mimo ni. Co nejčastější proběhnutí mimo klec je ale pro králíka i tak velmi důležité. Čím víc pohybu bude mít, tím snáze se udrží zdravý. Je ale potřeba zajistit, aby se nedostal k elektrickým kabelům nebo jiným nebezpečným předmětům, stejně tak jako k věcem, o které nechcete přijít, protože při svých průzkumech rád ohlodává, na co narazí.
Klec by měla být umístěna mimo průvan a přímé sluneční světlo, v dostatečné vzdálenosti od topení. Měla by také být na nepříliš rušném a hlučném místě – citlivý králičí sluch je na hluk vnímavý a příliš hlučné prostředí králíka stresuje.
Králíci v přírodě žijí v norách, a proto je také dobré do klece umístit domeček, nejlépe dřevěný, do kterého by se králík mohl schovat. Dále je potřeba miska na krmení, která by měla být dostatečně masivní, aby ji králík snadno nepřevrátil, a dostatečně velká napáječka s denně čerstvou vodou. V kleci by mělo být co nejméně odhalených plastových součástí, protože je králík pravděpodobně bude ohlodávat. Plastová podlaha, která usnadňuje čištění klece, ale nevadí.
Jako podestýlka se dají využít piliny. Králíci se obvykle naučí chodit na záchod do jednoho rohu klece, proto se do tohoto rohu hodí dávat k tomuto účelu vhodný typ podestýlky, například pelety do kočičích záchodů. Králičí toaletu je potřeba často čistit – ideálně denně. Celou klec je vhodné vyčistit jednou za týden.
Králíci v přírodě často hrabou, s tím si zároveň obrušují neustále dorůstající drápky. Protože tuto možnost králík chovaný doma většinou nemá, je potřeba mu drápky pravidelně zastříhávat. Pokud byste stříhání drápků zanedbali, začnou se stáčet dovnitř a působit vašemu mazlíčkovi bolest při chůzi. Použijte specializované kleštičky na drápky a stříhejte šikmo směrem dolů. Pokud jste to ještě nikdy nedělali, měli byste si postup nejdříve nechat vysvětlit a předvést od veterináře. Je totiž důležité, abyste nezasáhli do cév, které skrz drápky vedou, a králíka neporanili.
Králičí zuby také neustále dorůstají, ale většinou si je snadno sami obrousí při jídle a hlodání. Pozor je potřeba dát, pokud má králík vadu postavení chrupu – pak je potřeba, aby mu zuby zkracoval veterinář. I u zdravých králíků je dobré chrup čas od času zkontrolovat.
Jako strava jsou vhodné krmné směsi pro králíky, doplněné o dostatek sena i čerstvé zeleně. Králík si pochutná i na ovoci i zelenině a zuby mu pomůže obrousit kousek tvrdého chleba či větvičky z ovocných stromů.
Zakrslí králíci jsou společenská zvířata, a pokud jim budete věnovat odmalička dost péče, často je pouštět z klece a mazlit se s nimi, snadno je dokážete ochočit.
Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/zaj%C3%ADc-kr%C3%A1l%C3%ADk-nager-trpasl%C3%AD%C4%8Dci-595136/