Přijdete domů a váš pes vás „odmění“ nejen zvýšenou pozorností a radostí, že jste se mu vrátili, ale také celou sérií pusinek. Někdo to bere jako projev lásky a nechá svého psa, aby jej olizoval bez problémů. Jiný se odkazuje na hygienu, že psi nejsou úplně čistotní, mohou od nich chytit spoustu nemocí a kdoví, co všechno. Jak to je vlastně se psi a jejich potřebou vás olizovat? Můžete je to odnaučit?
Psí radost nezná mezí
Každému jistě udělá radost, když je vítá pejsek. Ta radost, to nadšení, vrtění celým tělem, neustálé ochomýtání se okolo vás, možná radostné poskakování. Toho všeho se vám může dostat, když odněkud přijdete nebo jste jako návštěva u někoho, kdo má psa. Někteří psi jdou ještě dál a ve snaze vám přivítat vám skočí do náruče, na ramena a radostí olížou celý obličej. A co na tom, že před chvíli vesele čenichali venku nebo dokonce něco olizovali.
Proč vás psi olizují?
To už napadlo nejednoho člověka. Je to opravdu snaha o pusinkování? Nebo je to jeho přirozené chování? Co za tím vlastně stojí? Lze vůbec toto olizování trochu omezit? Když se podíváme do smečky psů, pak toto chování většinou můžeme vidět u štěněte. Ten takto zdraví dospělého psa. Dospělý pes navíc takto olizuje štěně s tím, že se o něj snaží pečovat.
Často se tímto olizováním pes snaží ukázat, že je submisivní a vyjadřuje tím druhému psovi, že je pro něj nadřazený a šéf. Propleteme to do dnešního světa, pak pes, který vás olizuje, vám projevuje přízeň, často dokazuje, že je submisivní a jste pro něj autoritou, kterou bude poslouchat a také autoritou, ke které bude vzhlížet.
Omezit nebo odnaučit tento zvyk můžete psa jednoduše, ideálně už ve štěněčím věku. Čím je pes dospělejší, tím je to horší, ovšem ne nemožné. Jednoduše psa usměrněte slůvkem ne, případně můžete eliminovat také to skákání, které to provází.