Vybíráme psa: Australský ovčák

Přemýšlíte-li, že si do své domácnosti pořídíte psího kamaráda, pak obvykle odborníci a také veterináři radí pořádně se znovu zamyslet. Pořízení psa je věc, nad kterou musí důkladně popřemýšlet všichni členové rodiny. Jde do určité míry o závazek, který vám změní život. Pár let to nebude jen a jen o vás, ale také o tom zvířeti. Pokud jste pevně rozhodnutí, pak přistupujete k výběru plemena!

Základní údaje

Jde o psa, který je původem z USA. Dorůstá necelých šedesáti centimetrů a mívá jemnou a lesklou srst, která může být také lehce zvlněná, nikdy však pořádně, spíš jen takový náznak. Jde o psa silného, který je svým vzhledem úměrný, střední velikosti. Je to vytrvalý jedinec, který je ostražitý a silný. Pochází přesně z Kalifornie a jde o jednoho z ovčáckých psů, kteří se kdysi požívali při hlídání dobytka. I dnes se využívá při pasení stáda ovcí na farmách a rančích v Americe. Umí velmi dobře pracovat s ovcemi, slepicemi, býky a stádem zvířat.

Tento pes potřebuje práci ke svému životu, jinak si připadá nevyužitý a má pocit, že své majitele zklame. Potřebuje dostatečné množství pohybu, takže při každodenních procházkách musíte vzít s sebou létající talíř, míček či cokoliv jiného a dostatečně si s ním hrát. Nebojí se koní, rád je doprovází. V USA se používá toto plemeno při záchranářských akcích. Cítí totiž člověka až do třiceti metrů, takže může zachránit při katastrofách život.

Jde o psa silného, kterého můžete velmi dobře vycvičit. Umí poslouchat spoustu povelů, má rád, když má nějakou činnost. Je ostražitý, umí hlídat velmi dobře nejen lidi, ale například také stádo zvířat a podobně. Zápřah je přesně to, co tento pes potřebuje.