První medvěd, kterému byla úspěšně provedena operace mozku

Medvěd Champa žije v rezervaci v severním Laosu. Nedávno se začal chovat divně a dokonce napadl návštěvníky. Normálně by byl utracen, ale patří mezi ohrožené druhy, takže si ho vzal do parády veterinář.

Champa se choval podivně – ošetřovatelé získali podezření, že má vodu na mozku

Ošetřovatele v rezervaci napadlo, že podivné Champovo chování může být způsobeno nemocí. Medvěd se celkově choval zvláštně a už jako mládě měl viditelně vyčnívající čelní část a moc se mu nedařilo přátelit s ostatními medvědy.

Teď se stal podrážděným, hlavu nosil stále skloněnou a vypadala otekle. Veterináři měli podezření na hydrocefalus neboli vodu na mozku. Tato nemoc postihuje lidi i zvířata. Mozkomíšní mok při tomto postižení zcela ucpe mozkové dutiny. Jedním z následků jsou příšerné migrény, kterými pravděpodobně trpěl i Champa.

Hydrocefalické zvíře ještě nikdo neoperoval, většinou se utratí, aby netrpělo. Našeho méďu zachránila skutečnost, že patří mezi ohrožené druhy a také to, že v Laosu panuje silná buddhistická tradice, která usmrcení nedovoluje.

Operace trvala šest hodin, a když se Champa probral, bylo mu mnohem lépe

Do rezervace tedy povolali veterináře z Edinburghské ZOO, který operuje technikou klíčové dírky. Je to extrémně šetrná laparoskopická metoda, která nezpůsobí zvířeti příliš velkou operační ránu, takže se riziko, že si ji zvíře po operaci rozškrábe či otevře, zmenší na minimum.

Operace na Champovi trvala celých šest hodin. Veterinář napřed zavedl do mozku medvěda sondu, aby potvrdil hydrocefalii. Pak tam vložil tenkou trubici, kterou vyvedl pod kůži na břiše. Tento operativní postup využívá skutečnosti, že mozkomíšní mok, který je odveden z mozku do podkoží břicha, se tam bez problémů a velmi rychle vstřebá.

Když se Champa probral, vypadal o poznání lépe a šest týdnů po zákroku se dá spolehlivě říct, že jeho migrény ustaly.

Méďa je teď mnohem aktivnější, kamarádí se s dalšími medvědy a přibral. Také už může bez problémů zvednout hlavu. Zdá se, že tekutina, která se mu v mozku hromadila, nestačila způsobit žádné trvalé poškození.