Přehřátí psa – co dělat?

Horké letní dny jsou složité pro všechny. Lidi se snaží mít na sobě málo vrstev oblečení, vždycky se snaží zchladit v bazénu, před větrákem nebo klimatizací. Co však zvířata? Ti takové štěstí obvykle nemají. Obzvláště v horkých dnech je nebezpečné nechat psi samotné v autě. Nepotí se, ale bohužel jim hrozí přehřátí.

Pes v ohrožení

Když vidíte psa, který je v autě a je přehřátý, snažíte se mu pomoci, to je jasné. Mnohdy však lidé nevědí, co vlastně dělat? Přivolat pomoc? Zasáhnout nějak? Milovníci zvířat, ve chvíli, kdy jej chtějí zachránit, často jednají rychle. Co je napadne jako první? Rozbít okénko a psa osvobodit. Ne vždy to je pomoc, protože rozzuřený majitel si může stěhovat a vám hrozit právní postih. Vidíte-li, že psovi hrozí přehřátí, pak je lepší, najít majitelé, nebo alespoň najít svědky. Když není nikdo v okolí, pak si situaci nafoťte a natočte, protože tak předejdete případným postihům.

Sežeňte majitele

Vyzkoušejte najít majitele, třeba je vedle vás, přichází právě k autu nebo odvezl košík a podobně. Zkuste zakřičet, přitáhnout pozornost lidí. Někdy je zbrklé rozhodování zbytečné, protože právě k autu míří.

Zkuste otevřít auto

Ne vždycky je správná varianta rozbít okno. Někdy může být auto otevřeno (majitel mohl zapomenout zamknout) nebo vám může pomoci cokoliv jiného. Vyzkoušejte nejdřív všechny varianty.

Volejte policii

Ta by vám měla pomoci společně situaci vyřešit. Nedaří-li se vám majitelé najít, pak můžete zkusit tuto možnost.

Rozbijte okno auta

Pouze v krajním případě, kdy výše zmíněné varianty selhaly. Jde-li o krajní nouzi a zvířeti hrozí bezprostřední nebezpečí, pak může být rozbití okénka přípustné. Ovšem dejte pozor na to, jak to uděláte. Minimalizujte škody a samozřejmě to nesmí ublížit ani psovi, který je uvnitř.