V Evropě byl v minulosti ježek považován za běžného tvora, který se vyskytuje ve volné přírodě i ve městech. Na mnoha místech však ježek už téměř vymizel. Velký úbytek ježků je zaznamenán především ve Spojeném království, ale i v dalších evropských státech.
Jaké jsou důvody úbytku ježků?
Ježky velmi ohrožuje úbytek jejich přirozeného prostředí, které je zabíráno pro stavbu domů nebo pro budování polí. Na úbytek má vliv i používání pesticidů, které likvidují jejich potravu. Ježci potřebují volný pohyb a ten často narušují nepropustné ploty a příliš čisté a upravené zahrady, kde se ježci nemohou pást. Pro ježka jsou důležité i živé ploty a křoviny, kde nachází útočiště. Stále častěji je i cílem zvyšujícího se množství predátorů, především lišek a jezevců. Jedním z největších nepřátel jsou auta, rušné silnice jsou jedním z nejčastějších míst, kde ježci naleznou smrt.
Co dělat, když najdete zraněného ježka?
Zdravého ježka si nikdy neberte domů, když vezmete zvíře z jeho přirozeného prostředí, můžete mu tím přivodit pouze stres. Pokud narazíte na zraněného ježka nebo na opuštěné ježčí mládě, můžete mu však včasnou pomocí zachránit život. Co nejdříve však kontaktujte záchrannou stanici. Pokud naleznete mládě mimo hnízdo, prozkoumejte, jestli nejsou v okolí další mláďata. Zraněnému ježkovi nebo staršímu mláděti můžete nabídnout misku s vodou a jídlo. Pamatujte, že ježci jsou hmyzožravci, živí se hmyzem a malými obratlovci. Nabídněte jim hmyz, případně maso, které je nakrájeno na drobné kousky či smíchané s těstovinami. Vždy se poraďte s odborníkem, protože ježek může být plný různých parazitů.
Snižující se populaci ježků je třeba řešit, jinak se postupně může stát, že toto zvíře na mnoha místech zcela vymizí.