Ochočení pískomila je snadné

Pískomil je roztomilý drobný hlodavec, který je v českých domácnostech populární podobně jako potkan nebo morče. Pravděpodobně nikdy nebude vyhledávaným mazlíčkem jako například křeček, přesto existuje stále velká spousta chovatelů, kteří si jej domů pořídí a zamilují. Mají specifickou povahu, velmi složité je, když k nim chcete přiřadit dalšího kamaráda. Je dost plachý, takže budete potřebovat velkou dávku trpělivosti. Nicméně lze si jej ochočit.

Hlavně pomalu

Jakmile si pískomila domů donesete, nechejte mu volný prostor, pořádně ho zabydlet, aby si zvykl na nový domov. Ano, můžete mít z něj radost, ale berte to tak, že pískomil je v novém prostředí, je to pro něj stres, nechejte mu minimálně jeden den, aby se zadaptoval. Usnadněte mu to také tím, že mu nebudete pouštět hlasitou hudbu, budete se okolo něj pohybovat klidně, žádné prudké pohyby. Pískomil si musí zvyknout na nové prostředí, dopřejte mu proto čas.

Další den můžete přistoupit k pomalému seznamování. Buďte trpěliví, nepůjde to ze dne na den. Když však vytrváte, odměnou vám bude jeho důvěra. Pomalé seznámení můžete započít tím, že pomalým pohybem vložíte ruku do kleče pískomila. Dále jej nijak nehlaďte, nesnažte se jej chytit. Vyčkejte, až co udělá on sám. Pískomil je od přírody zvědavý, nejspíše si vám přijde očichat. Má-li dobrou povahu, může vám na tu ruku vylézt. I v takovém případě zachovejte klid, neuchopte jej, nezačněte se mazlit. Potřebuje čas.

Pravidelnost

Každý den pískomila krmte v pravidelných intervalech, dobré je také na něj mluvit, občas na něj zavolat a to vše klidným hlasem. Při ochočování je dobré mít jeho oblíbený pamlsek, který mu dáte z ruky. Můžete ho také odměnit za pohlazení pamlskem. Naučí se tak, že ruka není pro něj nebezpečná, ale naopak z ní dostává spoustu chuťovek. Pokud jde vše dobře a pískomil se nebojí, můžete jej z klece postupně zvednout, přenést jej a podobně. Nutností je, abyste dělali vše v klidu.