Medúzy – jak se jim dá bránit?

Patříte-li k těm, kteří dovolenou tráví u moře velmi rádi? Dopřáváte si moře pravidelně a to několikrát do roka? Je to určitě dobře, pomůže to vám i vašemu zdraví, pokud máte nějaké ty zdravotní problémy, bude to nejlepší. Když se však koupete v moři, pak se může objevit několik problémů, které vám ono koupání může maličko znepříjemnit. Občas vám koupání v moři mohou znepříjemnit právě medúzy. Je možno se jim nějak bránit?

Vyhnout se medúzám

To je asi prvotní rada, kterou dostanete. Vyhněte se medúzám a nebudete řešit případné problémy. Pokud ještě nemáte vybranou destinaci, pak vybírejte takové, kde se medúzy běžně nevyskytují. Pokud však už máte dovolenou, kde se tito živočichové objevují, pak je nutno moře zkontrolovat. Obvykle se nezdržují okolo lidí s cílem jim ublížit, to právě člověk jim často nevědomky kříží cestu. Mohou se vyskytovat u hladiny nebo také na dně moře. Jsou neustále v pohybu, nikdy proto nemůžete přesně vědět, kde se objeví. Člověk na ně může narazit takřka kdekoliv. Objevují-li se žahavé medúzy, pak je dobré do vody nechodit. Medúzy, které vám mohou skutečně ublížit, mívají ve většině případů dlouhá chapadla. Některé velmi nebezpečné mívají až 30 metrů.

Některé druhy zabíjejí

Medúz je opravdu několik druhů, proto některé mohou také zabíjet, případně mohou způsobovat anafylaktický šok. Popálení může u některých lidí vyvolat vážné zdravotní problémy. Objeví-li se po kontaktu s medúzou spálená pokožka, problémy s dýcháním nebo dokonce dezorientace, pak je dobré zajít si k lékaři nebo vyhledat odbornou pomoci. Při popálení medúzou dojde k negativní kožní reakci. Pálení nebo bolest může odeznít asi po 20 minutách a objevuje se pocit svědění. V opačném případě se může objevit problém, musíte navštívit lékaře.