Krysy dokážou odhalit miny čichem

Krysy dokážou odhalit miny čichem
Krysy dokážou odhalit miny čichem

Krysa, tohle zvířátko bohužel nemá příliš dobrou pověst. Často se stává synonymem nějakého ne úplně čestného jednání. Krysy slouží k laboratorním pokusům. Roznášely mor. Ovšem v Indii existuje například chrám krys, tato zvířátka tam uctívají. Zkrátka jejich pověst je plná rozporů. Ovšem ať už vám jsou tihle hlodavci příjemní, nebo na vás působí naprosto odpudivě, jedno jim musíte přiznat: jde o velice inteligentní tvory s vynikajícím čichem, kteří dokážou zachraňovat lidské životy.

Cvičená krysa nahradí vojáky

Jakmile potkáte krysu, ještě před tím, než ji budete chtít zabít, uvědomte si, že jde o velmi užitečné zvíře, které prokazuje služby míru. Jak? V celém světě se neustále někde válčí. Průvodním jevem válek je bohužel podminovávání rozsáhlých území. Odstranit miny je potom obrovský problém. Chudé země třetího světa na to nemají peníze, protože platit vojáky s detektory a odminovávacími zařízeními je drahé. Běžně se tak stává, že lidé umírají na následky výbuchů min ještě dlouho po skončení války. Právě využití krys je ale jednou z cest, jak si s minami snadno a rychle poradit. Práci, kterou bude dělat voják vybavený detektorem min celý den a jako Damoklův meč nad ním bude viset riziko zranění, zvládne cvičená krysa třeba za půl hodiny či hodinu a nepocítí žádné riziko. Jak je to možné?

Pomáhá nízká váha a dobrý nos

Především jde o to, že krysy jsou lehké, obvykle váží maximálně cca 1,5 kg. Miny ale jsou většinou vyrobené tak, aby vybouchly, když se na ně postaví předmět těžký alespoň 5 kg. Krysám do této váhy ještě hodně zbývá, takže se s trochou nadsázky mohou po minách prohánět, aniž by jim tato zařízení nějak ublížila. Především ale jde o to, že mají skvělý čich. Po tréninku zvládnou ukryté výbušniny ucítit i v případě, že jsou umístěny pod zemí. Díky tomu mohou úspěšně zachránit spousty lidských životů a v řadách krys přitom nedojde k žádným ztrátám.

V důchodu odpočívají na farmách

Krysy jsou navíc za svoji práci odměňovány pamlsky. Právě v tom spočívá základ výcviku. Podaří-li se kryse úspěšně vyčenichat trinitrotoluen (TNT), dostane odměnu. Naučí se to a pod vidinou dokáže pak TNT vyhledávat i v reálném terénu. Narazí-li na minu, začnou hrabat. Pokud dosáhnou příliš velkého stáří, nebo už se na práci minohledačky z nějakých důvodů nehodí, odcházejí do důchodu. Odpočinek potom stráví na krysích farmách. Své vynikající schopnosti krysí hrdinové prokázali v posledních letech například při čištění minových polí v Mosambiku.

Umí objevit i tuberkulózu

Ovšem hledání min není jedinou krysí specializací. Díky svému vyvinutému čichu dokážou krysy odhalit i nemocného tuberkulózou. Vodítkem je pro hlodavce zápach z hlenu. Proto některé africké kliniky, které nemají na moderní diagnostiku, využívají právě krys ke kontrole vzorků hlenů pacientů. I v tomto ohledu dosahují úspěchy. Dokážou tak odhalit nemocné a díky tomu zabrání dalšímu šíření choroby. Krysy si tedy vylepšují pověst. Pomáhají lidem pro dobrou věci.

Zdroj obrázku: https://cs.wikipedia.org/wiki/Krysa_obecn%C3%A1#/media/File:Roofrat_Hagenbeck_02.jpg