Kolik stojí domácí mazlíček

Kolik stojí domácí mazlíček
Kolik stojí domácí mazlíček

V následujících řádcích vám prozradíme, s kterými domácími mazlíčky je to skutečně tak „horké“ a kteří naopak patří k finančně nenáročným.

Nenároční jsou hlodavci a rybičky

Začněme u zvířátek, které jsou nejméně náročná, a to snad ve všech ohledech. Možná tušíte, že jde drobné hlodavce, jejichž pořizovací cena se pohybuje řádově v desítkách až stovkách korun. Morče, křečka, osmáka nebo činčilu seženete s trochou štěstí i zdarma – spousta chovatelů je z různých důvodů přenechává i s klecí a další výbavičkou. A i tak nejde o velkou investici, která by vás „položila“. To samé platí o krmivu a doplňcích stravy. Drobní hlodavci toho příliš mnoho nespořádají.

Poměrně nenáročné jsou také rybičky, nicméně v jejich případě musíte počítat s většími výdaji za pořízení akvária. V závislosti na jeho velikosti a vybavení zaplatíte řádově několik tisíc korun. Takže pokud se nechcete pouštět do akvárií se stovkami litrů a desítkami ryb, nezruinují vás ani rybičky.

Hlouběji do kapsy sáhnete kvůli kvalitnímu psímu krmivu

Jenomže co když vás láká jiná sorta mazlíčků? Na mysli máme zvířata, se kterými si užijete spoustu zábavy. Tedy pejsky, kteří jsou nejrozšířenějším domácím mazlíčkem u nás.

Pejskařů přibývá jako hub po dešti. Mít psa je v posledních letech módní záležitostí. Bohužel mnoho němých tváří nakonec končí v útulcích. Adoptujete-li si pejska z útulku, ušetříte spoustu peněz a navíc mu dopřejete šanci na kvalitní život.

Kolik vás bude pes v průběhu času stát bez ohledu na to, zda bude z útulku či nikoliv? Odpovědět na tuto otázku není tak snadné, roli hraje množství faktorů. Největší položkou bývá krmivo, které vás bude stát stovky až tisíce korun měsíčně. A to i v případě menších plemen – některé rasy jsou nadměrně citlivé na skladbu stravy a vyžadují vyvážený poměr všech důležitých látek. S nejlevnějšími granulemi neuspějete, tedy alespoň za předpokladu, že pejska nechcete „odrovnat“.

Samostatnou kapitolou jsou velká plemena, která zbaští neuvěřitelné porce krmiva. A ani v jejich případě nezkoušejte nahrazovat kvalitní stravu levnými granulemi s vysokým obsahem obilovin – způsobili byste zvířeti nepříjemné zdravotní problémy a o několik let zkrátili jeho život. Stejně tak cena veškerého vybavení je odvozena od velikosti psa, takže taková plemena by si měli pořizovat pouze pejskaři s nadbytečnými tisíci měsíčně. Je to takové další dítě do rodiny.

Naším cílem rozhodně nebylo odradit čtenáře od pořízení domácího mazlíčka. Faktem je, že pořizovací cena někdy bývá tou nejmenší částkou, za kterou následují další. Na druhou stranu však ani obrovský pes není tak náročný jako tygr nebo medvěd. Rozhodnutí je na vás!

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/pohled-c%C3%ADn-d%C3%A1rek-list-kov-pap%C3%ADr-818895/