Kočky – proč se tak často protahují?

Také sledujete svého domácího mazlíčka, jak se neustále protahuje? Tato doména ke kočkám už tak nějak patří, člověk se tomu ani nediví. Udělají to při seskoku z pohovky, klidně i při chůzi, ve chvíli, kdy si s nimi hrajete nebo je jen hladíte. Proč se kočky tak rády a hlavně tak často protahují?

Nastartování celého těla

Probudíte se, a co uděláte jako první poté, co vstanete? Protáhnete se! A nejinak je to také během celého dne. Dlouho sedíte – protáhnete se, bolí vás záda – protáhnete se. A kočky jsou na tom podobně jako lidí. Hlavním důvodem, proč se kočky tak rády a často protahují, se totiž nikterak výrazněji neliší od lidských potřeb.

Dlouhé sezení či ležení způsobuje nečinnost svalů a takové protáhnutí je jednoduše opět aktivuje, podobně jako u lidí. Proč se však kočky protahují tak často, když lidé ne? Důvod je opět jednoduchý, podívejte se, co během celého dne kočky dělají – většinou spí. Vídáte je různě v pelíšcích, na gauči nebo v posteli. V průměru kočky prospí 12 až 16 hodin, což je podstatně víc, než je to u lidí.

Rozpohybování kočičího těla

Během spánku jsou svaly kočky paralyzovány a tak se jednoduše po probuzení musí rozpohybovat. Ono takové protažení nahání do svalů i do mozku víc krve, takže jsou kočky poté rychleji aktivní, připraveny ke hře. Protahování je také gestem důvěry. Protahuje-li se před vámi kočka, znamená to, že vám věří.

Během protahování je totiž zranitelnější, je jednodušší na ní zaútočit. Po takovém protáhnutí se také vaše kočka cítí dobře a pohodlně, proto to dělá velmi často. Není za tím nic složitého a nečekaného.