Nadšeně obdivovat tygry, mohutné šelmy, které v podstatě v přírodě nemají konkurenci. Pozorovat chování stáda slonů. Koukat, jak se žirafy se svými krky natahují do výšky, aby hledaly na stromech potravu. Přibližovat se ke spícímu lvovi. Určitě každý z nás se alespoň jednou za život šel podívat do zoologické zahrady a obdivoval krásu a dokonalost zvířat. Možná si i při téhle příležitosti položil i otázku, kdy a kde se vlastně fenomén zoologických zahrad vzal?
I císař Rudolf II. měl lvinec
Kde vlastně hledat počátky zoologických zahrad? Vznikaly jako rezervace pro záchranu vzácných druhů, tedy za účelem, který dnes má velká část z nich, protože mnohdy odchovává druhy, které už se v přírodě vyskytují v minimálním množství a mají problém se rozmnožovat? I když tohle je chvályhodný úkol, odpověď zní ne. Jejich původní účel není takový, ačkoli dnes toto poslání plní. Zoologické zahrady vznikaly už kdysi dávno. Jejich předchůdci byli zvěřince panovníků. Určitě si vzpomenete, že se vám třeba učitel dějepisu zmiňoval o tom, že římsko-německý císař a český král Rudolf II. měl už na přelomu 16. a 17. století na Pražském hradě lvinec. Dnes už ho připomíná jenom název restaurace Lví dvůr, která stojí v místě někdejšího lvince. Rudolf II. ale nebyl sám.
Zábavná kratochvíle panovníků
I mnozí jiní panovníci shromažďovali pro svoje potěšení různá exotická zvířata a bavili se jejich přítomností. Nešlo ale ještě o klasické zoologické zahrady. Byly to uzavřené dvory, kde se chovala zvířata a nesměla sem veřejnost. Zvěřinec sloužil jenom pro zábavu panovníka a jeho rodiny. Další lidé měli smůlu. Ke zvířatům se nedostali. Co tedy považovat za úplně první zoologickou zahradu na světě? Odborníci tímto pojmem označují Zoo ve vídeňském zámku Schönbrunn. Založil ji František Štěpán Lotrinský v roce 1752, manžel habsburské panovnice Marie Terezie. Zoo se stala součástí císařské menažerie, ovšem zpočátku se do ní mohli podívat jen členové habsburského rodu nebo jejich návštěvy. Málo se totiž ví, že František Štěpán nebyl jenom uťápnutým manželem své energické choti, ale i poměrně zdatným podnikatelem, který shromáždil velké množství peněz a mužem mnoha zájmů. I dnes je zde zoo s asi 500 druhy zvířat.
Zkratka zoo vznikla v Londýně
Budete-li ale hledat skutečně první zoo, jejímž posláním bylo představit neznámé druhy zvířat veřejnosti, potom byste měli zavítat do Paříže. Právě tam vznikla v roce 1789 zoo určená hlavně pro veřejnost. Právě tady prý žila úplně první žirafa, která byla do Francie přivezena z Afriky. A když už jsme u těch starých zoologických zahrad s dlouhou tradicí, měli bychom si připomenout i zahradu v Londýně. Její historie se datuje od roku 1828. Právě tady se zřejmě začalo pro tento typ zahrad masově užívat slovo zoo. Jde o pozoruhodnou zahradu, která třeba měla jako první zoo světa vodní akvárium nebo pavilon plazů.
Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/africk%C3%BD-lev-lev-samec-h%C5%99%C3%ADva-l%C3%ADn%C3%BD-951778/