Expedice do hlubin oceánu objevila skleněnou chobotnici a další unikátní druhy

Mořští vědci na palubě výzkumného plavidla Schmidt Ocean Institute Falkor identifikovali pravděpodobné nové mořské druhy a hlubinné organismy na devíti podmořských horách, které byly poprvé prozkoumány na odlehlém souostroví Phoenix Islands. V rámci 34denní expedice, která dnes skončila, vědci provedli také mapování mořského dna ve vysokém rozlišení na více než 30 000 kilometrech čtverečních a videoprozkoumání dalších pěti podmořských hor.

Průzkum hlubin

“Bylo velmi inspirativní pomáhat dokumentovat biodiverzitu neprozkoumaných podmořských hor na volném moři a ve vodách USA,” řekl hlavní vědecký pracovník expedice Dr. Randi Rotjan z Bostonské univerzity. “Jsme na začátku Dekády oceánské vědy OSN pro udržitelný rozvoj, takže nyní je čas přemýšlet o ochraně obecně ve všech oceánech a mapy, záběry a údaje, které jsme shromáždili, snad pomohou informovat politiku a vedení při rozhodování o nových chráněných oblastech na volném moři. “

Vzácná pozorování

Během expedice vědci provedli dvě vzácná pozorování skleněné chobotnice , téměř průhledného druhu, jehož jediným viditelným znakem je optický nerv, oční bulvy a zažívací trakt. Před touto expedicí byly k dispozici jen omezené živé záběry skleněné chobotnice, což vědce nutilo, aby se o zvířeti dozvěděli studiem vzorků nalezených ve střevním obsahu predátorů.

Podvodní robot Schmidt Ocean Institute SuBastian také poprvé zachytil záběry vzácného velrybího žraloka, hlubinného druhu, který se datuje miliony let a jehož jméno vychází z jeho délky více než 40 stop. Během expedice si vědci všimli také jedinečného mořského chování, včetně krabů, které si navzájem kradou ryby.

Z 21 expedičních ponorů, celkem více než 182 hodin průzkumu na mořském dně se SuBastianem, bylo sedm dokončeno v US Pacific Remote Islands Marine National Monument (PRIMNM) a nabídlo nové pohledy na chráněnou mořskou oblast bez záběru, která zahrnuje Výhradní ekonomická zóna USA (VHZ) kolem ostrovů Howland a Baker. V roce 2017, Falkor t odvinutého do Chráněné Phoenix Islands prostoru (PIPA), s některými z týchž vědců. Nedávno ukončená expedice pokračovala v práci v roce 2017 v amerických částech souostroví Phoenix Islands a poskytla ucelenější obrázek o celém ekosystému regionu a o tom, jak jsou stanoviště podmořských hor spojena.

Vědecký tým dokončil první komplexní průzkum predace korálů a hub na světě, aby prozkoumal, jak korály reagují na pasoucí se jizvy a poranění. Tým provedl řadu nových experimentů na palubě lodi, aby zjistil, jak korály a houbový imunitní systém reagují na více než 15 různých mikrobiálních podnětů. Díky této práci tým vytvořil největší sbírku hlubinných mikrobiálních kultur ze Středního Tichého oceánu.

Zjištění z těchto experimentů pomohou definovat počátky adaptivní imunity u mnohobuněčných zvířat, což může poskytnout nové poznatky a technologie, které mohou pomoci pohánět moderní lékařský výzkum v oblasti imunoterapií rakoviny, podávání léků a zlepšené účinnosti vakcín.

“Oceán dělá zázraky a sliby, které jsme si ani nedokázali představit, natož aby byly objeveny,” řekla Wendy Schmidt, spoluzakladatelka Schmidt Ocean Institute. “Expedice, jako jsou tyto, nás učí, proč musíme zvýšit naše úsilí o obnovení a lepší porozumění mořským ekosystémům všude – protože velký řetězec života, který začíná v oceánu, je zásadní pro lidské zdraví a pohodu.”

“Pokrytí této expedice bylo pozoruhodné – našli jsme změny v druzích napříč hloubkou a geografií kolem tichomořského rovníku a v sadě organismů žijících na korálech,” řekl Dr. Tim Shank, biolog z oceánografické instituce Woods HoIe. “Pohled do těchto hlubinných komunit změnil způsob, jakým přemýšlíme o tom, jak organismy žijí a interagují na podmořských horách a jak udržují rozmanitost života v hlubokém oceánu.”

“Ve spolupráci s vědci a místními vědci je tato expedice pozoruhodným příkladem hranic vědy a výzkumu, které jsme schopni podpořit,” uvedla Dr. Jyotika Virmani, výkonná ředitelka Schmidt Ocean Institute. “Živé streamování ponorů nám poskytuje pohled na zřídka viděná a fascinující stvoření, jako je průhledná skleněná chobotnice.” Poskytnutím této platformy pro další porozumění našemu oceánu spouštíme fantazii a pomáháme prosazovat vědecké poznatky a ochranu našeho podmořského světa.

Zdroj: schmidtocean.org